Artyści wracają do koncertowania pomimo obostrzeń. Niebawem występy Zawiałow, Organka i Zalewskiego

Fot. Kayax Fot. Kayax
Tomasz Organek zagrał już w Katowicach i Krakowie, kolejne występy są zapowiedziane. W najbliższych dniach na scenie zobaczymy również m.in. Darię Zawiałow i Krzysztofa Zalewskiego. Jak wyglądają koncerty w dobie pandemii?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na ten moment czekali wszyscy słuchacze w Polsce - ulubieni artyści wracają do grania. W ostatnich miesiącach wydarzenia kulturalne przeniosły się do internetu, z małą wakacyjną przerwą, kiedy zorganizowano m.in. koncerty w ramach projektu Lato na Pradze. 

Tyle, że w najbliższych dniach swoje występy "na żywo" szykują bardzo znani artyści. Przykładowo, Krzysztof Zalewski jeszcze w marcu zagra m.in. w Teatrze Palladium i w Pawilonie 3A Międzynarodowych Targów Poznańskich.  Daria Zawiałow odwiedzi 8 marca Centrum Koncertowe A2. Jeszcze dziś, 5 marca, Organek zagra w Klubie Wytwórnia (w Łodzi).

Jak to możliwe, że koncerty mogą odbywać się w czasie pandemii? Jak wynika z naszych informacji, umożliwia to ostatnie luzowanie obostrzeń, które doprowadziło do otwarcia instytucji kultury (pod reżimem sanitarnym).

Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu można znaleść wytyczne, jakie muszą zastosować organizatorzy wydarzeń kulturalnych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Oto najważniejsze punkty dokumentu:

- w każdym ogólnodostępnym pomieszczeniu dla publiczności, w szatniach i w toaletach muszą znajdować się środki do dezynfekcji
- nie można sprzedawać dań oraz napojów 
- każdy uczestnik koncertu (łącznie z artystami) musi złożyć pisemne oświadczenie, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym
- zakrywanie nosa i ust podczas wydarzenia jest obowiązkowe
- widzowie mogą zajmować co drugie miejsce, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc muszą zachować dystans 1,5 m od innych słuchaczy (ta sama zasada tyczy się kolejek przed wejściem)

Dokument zawiera również wiele organizacyjnych zasad - np. ekipie zaleca się pracę w systemie zmianowym. Z wszystkimi wytycznymi można zapoznać się na stronie Ministerstwa.

Wytyczne mają charakter warunkowy. Biorąc pod uwagę wzrost zachorowań w ostatnich dniach, nie można wykluczyć, że zapowiedziane koncerty nie dojdą do skutku.

Aby wziąć udział w koncercie, należy złożyć oświadczenie. Oto przykład dokumentu (w tym przypadku Darii Zawiałow):

O organizację koncertów, ich specyfikę, a także współpracę z artystami zapytaliśmy przedstawicieli największych sal koncertowych w Polsce. Kiedy tylko otrzymamy odpowiedzi, opublikujemy je na łamach mycompanypolska.pl.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY