Zarobki w branży IT wciąż wysokie? Ten kalkulator pomoże wyliczyć wynagrodzenie specjalistów

Informatyk
Fot. Pixabay
Codzienny i nieograniczony dostęp do aktualnych zarobków oraz budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku IT to tylko niektóre możliwości, jakie daje najnowsze narzędzie inhire.io - kalkulator wynagrodzeń. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku, które może w czasie rzeczywistym odpowiadać na pytanie, ile aktualnie zarabia się w IT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tysiące ofert pracy, rosnące stawki i zapotrzebowanie na specjalistów - tak pokrótce można scharakteryzować bieżącą sytuację w branży IT. Choć rynek prężnie się rozwija - dając tym samym nowe miejsca pracy dla seniorów i midów oraz otwierając się pomału na juniorów - wciąż boryka się z poważnym problemem braku informacji o wysokości wynagrodzenia na poziomie ofert. W zaistniałej sytuacji wiele procesów rekrutacyjnych wydłuża się, a czas poświęcony na rozmowy kwalifikacyjne często bywa stracony, ponieważ oczekiwania kandydata mijają się z ofertą pracodawcy. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach to właśnie wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem kluczowym w procesie podejmowania decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia.

Jeszcze do niedawna, jedno z najpopularniejszych źródeł informacji o bieżących stawkach stanowiły wydawane kwartalnie raporty, które dostarczały informacji na temat sytuacji rynkowej branży. inhire.io - platforma rekrutacyjna dla specjalistów IT oraz autor raportów IT Market Snapshot - stworzyła alternatywę dla raportów, wypuszczając na rynek kalkulator wynagrodzeń, który umożliwia bieżący monitoring wysokości pensji specjalistów IT.

Od 2019 roku inhire.io publikuje raport IT Market Snapshot, cyklicznie podsumowujący sytuację branży IT, skupiając szczególną uwagę na sytuacji zarobkowej. Z danych opublikowanych w ostatnim zestawieniu wynika, że pozycja IT na rynku jest wciąż silna, a tendencja wzrostowa - zarówno w zakresie liczby publikowanych ogłoszeń czy stawek - jedynie potwierdza wysokie zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Tym bardziej zasadne stało się wprowadzenie jawnej siatki płac, umożliwiającej optymalizację procesów rekrutacyjnych. Niestety, wiele firm wciąż nie ujawnia informacji na temat wysokości zarobków na poszczególnych stanowiskach, a średni poziom wynagrodzeń szacuje się na podstawie danych ujawnionych w raportach.

Kalkulator wynagrodzeń umożliwia stały dostęp do aktualnych informacji dotyczących wysokości wynagrodzeń, ale też zwiększa konkurencyjność na rynku. Nowe narzędzie inhire.io daje przewagę zarówno kandydatom, jak i pracodawcom. Pierwsza z grup może swobodnie porównać swoje oczekiwania i aktualne zarobki z obowiązującymi na rynku, dzięki czemu planując ścieżkę kariery mogą bardziej klarownie sprecyzować oczekiwania finansowe. Z kolei pracodawcom poszukującym doświadczonych kandydatów, kalkulator pozwala na zaproponowanie takich warunków zatrudnienia, by ich oferta wyróżniała się na tle konkurencji.

Działanie kalkulatora opiera się na algorytmie, który analizuje oferty pracy, dyskryminując kluczowe słowa w treści i tytułach ogłoszeń. Kalkulator wynagrodzeń analizuje dane opublikowane na własnej platformie z uwzględnieniem ofert ze stron “kariera” kilkuset pracodawców oraz przez największe jobboardy w Polsce i w czasie rzeczywistym oblicza wysokość zarobków na danym stanowisku. Dane aktualizowane są osiem razy w ciągu doby, a średnia oraz percentyl są obliczane na podstawie ogłoszeń opublikowanych w ostatnich 12 miesiącach.

Mamy świadomość, że kwestia jawnych widełek płacowych w branży IT jeszcze przez długi czas nie stanie się stałym elementem wszystkich procesów rekrutacyjnych. Wierzymy jednak, że nasze narzędzie przyczyni się nie tylko do zwiększenia świadomości, ale również posłuży za “benchmark” lub po prostu źródło wiedzy dla całej branży - komentuje Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

ZOBACZ RÓWNIEŻ