Żabka wchodzi na parkiet? Właściciel sieci przygotowuje się do giełdowego debiutu

CVC Capital Partners, właściciel m.in. sklepów Żabka, zarządza aktywami o wartości 186 miliardów euro.
CVC Capital Partners, właściciel m.in. sklepów Żabka, zarządza aktywami o wartości 186 miliardów euro. / Fot. shutterstock.
CVC Capital Partners blisko decyzji o IPO. Właściciel Żabki ma zaproponować między 10 a 15 proc. swoich akcji. Wiemy w jaką wycenę celuje.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nadchodzące dni mogą przynieść ważne wieści dla europejskiego rynku finansowego. CVC Capital Partners, właściciel popularnej w Polsce sieci sklepów Żabka, rozważa wejście na giełdę w Amsterdamie. Potencjalne IPO, którego ogłoszenie spodziewane jest już w najbliższy poniedziałek, może przynieść firmie od 1 do 1,5 miliarda euro. Oferta ma objąć akcje nowej emisji (cel to uzyskanie 250 mln EUR), a
także już istniejące. Odbędzie się w nadchodzących tygodniach - czytamy w komunikacie firmy na jej stronie internetowej.

CVC Capital Partners osiągnie wycenę w miliardach euro

Według informacji od Bloomberg i Wall Street Journal, CVC planuje zaoferować między 10% a 15% swoich akcji, celując w wycenę rzędu 13 do 15 miliardów euro. To ambitne plany, które świadczą o silnej pozycji firmy na rynku kapitałowym - informuje Puls Biznesu.

Poprawa koniunktury sprzyja debiutom

Ostatnie miesiące przyniosły znaczną poprawę koniunktury gospodarczej, co zdecydowanie sprzyja debiutom giełdowym. CVC, zarządzające majątkiem wartym około 186 miliardów euro, widzi w tym idealną okazję, by zintensyfikować swoje działania na arenie międzynarodowej. Właściciel Żabki, a także innych znaczących marek jak Stock Spirits czy Lipton, może wkrótce zyskać nowy impuls do dalszego rozwoju - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Alternatywne scenariusze dla Żabki

Równocześnie spekuluje się o możliwościach oddzielnego debiutu giełdowego samej Żabki. Krzysztof Krawczyk, partner w CVC, zapewniał rok temu, że giełda jest preferowanym scenariuszem wyjścia z inwestycji. Warszawski parkiet również jest brany pod uwagę, co może oznaczać ciekawe perspektywy dla polskich inwestorów.

Wpływ na rynek private equity

Ewentualny debiut CVC mógłby również inspirować inne firmy zarządzające prywatnymi aktywami do podobnych ruchów. W Europie notowane są już takie giganty jak Bridgepoint czy EQT Partners. Wstęp CVC na giełdę mógłby przyczynić się do dalszej dynamizacji tego segmentu rynku.

Nadchodzące dni pokażą, czy CVC zdecyduje się faktycznie zrealizować swoje plany giełdowe. Potencjalne IPO będzie nie tylko ważnym wydarzeniem dla firmy, ale także może znacząco wpłynąć na postrzeganie europejskiego rynku kapitałowego. Obserwatorzy czekają z niecierpliwością na oficjalne ogłoszenie, które może otworzyć nowy rozdział w historii CVC Capital Partners.

Naklejka przeciwko marnowaniu żywności. Przełomowa technologia polskiego startupu

CVC zarządza aktywami o wartości 186 miliardów euro

CVC Capital Partners to jedna z czołowych międzynarodowych firm zarządzających funduszami private equity oraz doradztwem inwestycyjnym, której działalność rozciąga się na globalną skalę. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1981 roku. Początkowo działało jako europejski oddział firmy Citicorp Venture Capital, który później został wydzielony jako niezależna firma - wspomina "The Wall Street Journal". Firma szybko rozszerzyła swoją działalność poza Europę, otwierając swoje biura w Azji i Stanach Zjednoczonych, co umożliwiło jej stanie się globalnym graczem w branży private equity. CVC zarządza funduszami inwestycyjnymi skierowanymi na różne sektory i regiony, co obejmuje zarówno fundusze buyout, jak i fundusze wzrostu. Inwestycje CVC są bardzo zróżnicowane sektorowo i geograficznie. Firma inwestuje w wiele sektorów takich jak finanse, technologie, telekomunikacja, przemysł, konsumpcja masowa, zdrowie i inne.

Wartość aktywów: CVC zarządza aktywami o wartości około 186 miliardów euro, co czyni je jednym z największych prywatnych funduszy equity na świecie (Financial Times).

Jednym z bardziej znanych przejęć przez CVC Capital Partners w Polsce jest sieć sklepów Żabka, przejęta w 2017 roku. Inne znane inwestycje: CVC jest również właścicielem lub miało znaczne udziały w takich firmach jak Petco, Formula One, Breitling, a także w wielu innych globalnych przedsiębiorstwach.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. "Tylko połowa firm wspiera kondycję psychiczną pracowników"

ZOBACZ RÓWNIEŻ