Wywiad z współtwórcą ChatGPT, AI Przedsiębiorcą Roku 2023. Co w kwietniowym "My Company Polska"?

Kwietniowe My Company Polska
Kwietniowe My Company Polska
„Stoimy na progu kolejnego, wielkiego skoku rozwojowego. Problem w tym, że nie wiemy, czy dla nas nie ostatniego” – pisze we wstępniaku Grzegorz Sadowski. Kwietniowe wydanie promuje wywiad z Szymonem Sidorem, współtwórcą ChatGPT oraz okładka wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sztuczna inteligencja stała się biznesem wartym biliony. To, że AI zmieni całe otoczenie biznesowe, nie jest przesadnie odkrywczą tezą – zmiany będą widoczne w każdym obszarze naszego życia, inaczej będą wyglądać zależności gospodarcze, niektóre zawody zostaną w pełni zautomatyzowane, a w zamian pojawią się zupełnie nowe. Ludzie wciąż obawiają się, że „roboty zabiorą im pracę”, i choć nauka ma coraz więcej odpowiedzi na takie lęki, nie są one w pełni bezzasadne – w internecie można znaleźć wiele potencjalnych scenariuszy niebezpiecznego zastosowania sztucznej inteligencji.

- Sam Altman, CEO i założyciel OpenAI, otwarcie mówi o tym, że lada moment rynek pracy się diametralnie zmieni i zniknie kilkadziesiąt zawodów – mówi Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny „My Company Polska”. I dodaje: – Czy pojawią się w ich miejsce nowe? Zobaczymy. Jak na razie to wielka rewolucja biznesowa, codziennie powstaje kilkadziesiąt nowych aplikacji opartych na mocach ChatGPT-4. Inne pytanie, które stawia chociażby Elon Musk, to czy my będziemy w stanie tę coraz potężniejszą sztuczną inteligencję kontrolować. Dlatego uznaliśmy, że zmianę powinien symbolizować wygenerowany przez AI humanoid, któremu przyznaliśmy tytuł Przedsiębiorcy Roku 2023.

„Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość”

Kwietniowe wydanie „My Company Polska” promuje wywiad z Szymonem Sidorem z OpenAI, który jest jednym z czołowych badaczy w projekcie GPT-4. – Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z dziejącego się postępu, dlatego trzeba było w końcu zaprezentować ChatGPT – dotychczasowe problemy z nim związane są niczym w porównaniu z problemami, jakie czekają nas przy kolejnych wersjach modelu. Uznaliśmy więc, że skoro na razie zagrożenia nie są jeszcze aż tak duże, trzeba pokazać ludziom, jak rozwija się ta technologia, dać im szansę przygotowania się na przyszłość – tłumaczy w rozmowie Sidor.

Naukowiec odsłania ponadto kulisy pracy nad ChatGPT-4, opowiada o swojej drodze do OpenAI, a także mówi o dalszym rozwoju sztucznej inteligencji. – Już teraz trwają prace nad kolejnymi wersjami ChatGPT. Sądzę, że ludzie potrafiliby stworzyć model AI, który byłby w stanie sam się replikować, ale czy byłoby to odpowiedzialne? – zastanawia się Szymon Sidor.

Blok artykułów o sztucznej inteligencji i jej biznesowym zastosowaniu uzupełniają wywiady z Kacprem Nowickim (współzałożycielem startupu Nomagic) oraz Piotrem Niedźwiedziem, założycielem Neptune.ai, jednej z czołowych polskich firm zajmujących się AI.

Kwietniowe wydanie "My Company Polska" - co jeszcze w numerze?

W ramach Ekonomii Jutra porozmawialiśmy tym razem z dr Adamem Czerniakiem. - Nie jestem zachwycony obecnym festiwalem obietnic. Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach - mówi ekonomista. W dziale Ludzie opisujemy słuchawki wyciszające dla psów oraz aplikację, która w ciągu minuty jest w stanie opracować najbardziej opłacalne rozwiązania fotowoltaiczne dla wybranego budynku, a cykl "25 najlepszych polskich startupów" kontynuujemy zestawieniem najlepszych startupów gamingowych.

Polskich founderów i przedstawicieli funduszy VC poprosiliśmy o wygłoszenie kontrowersyjnych opinii o polskich startupach. - Polskim founderom brakuje determinacji - uważa Ewa Chronowska, założycielka i CEO Vestbee. W Fajrancie przybliżamy sylwetkę Susan Wojcicki, a lekkoatletka Anna Kiełbasińska zdradza swoje plany na sportową emeryturę.

Jak zawsze w wydaniu znajdziecie wiele artykułów o nowych technologiach, najważniejsze informacje o zmianach w prawie oraz teksty poradnikowe pomagajace w prowadzeniu firmy.