Wystartowało Centrum Doradztwa Biznesowego Diia.Business. To przestrzeń dla Ukraińców

Wystartował biznesowy punkt dla Ukraińców
Wystartował biznesowy punkt dla Ukraińców, fot. Shutterstock
W Warszawie działalność rozpoczęło Centrum Doradztwa Biznesowego dla Ukraińców Diia.Business. Już od pierwszych dni funkcjonowania ośrodka każdy obywatel Ukrainy przebywający w Polsce będzie mógł skorzystać z bezpłatnych profesjonalnych konsultacji w zakresie m.in. zatrudnienia na terytorium Polski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Diia.Business zostało uruchomione przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa we współpracy z firmą Mastercard. 

- Od początku wojny w Ukrainie odczuwamy bardzo duże wsparcie ze strony Polaków we wszystkich obszarach - dyplomatycznym, wojskowym, humanitarnym, ekonomicznym i cyfrowym. Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców i stała się pierwszym krajem UE, który przyjął cyfrowe dokumenty w aplikacji Diia podczas przekraczania granic. A dziś symbolicznie otworzyliśmy pierwsze zagraniczne Centrum Diia.Business w Warszawie. Będzie ono działało nie tylko w standardowym formacie konsultacji dla przedsiębiorców. Wszyscy Ukraińcy, którzy są dziś w Polsce i potrzebują pracy, mieszkania lub pomocy w załatwieniu formalności, będą mogli do niego przyjść – mówił podczas otwarcia Centrum, Mychajło Fedorow, wicepremier, Minister ds. Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Projekt dla przedsiębiorczych

Diia.Business to projekt promujący przedsiębiorczość i eksport, zainicjowany przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy. Projekt składa się z dwóch komponentów: portalu online oraz sieci centrów wsparcia dla przedsiębiorców.

- Cieszę się, że otwieramy dziś centrum pomocy dla przedsiębiorców z Ukrainy, czyli oddział Diia.Business w Warszawie. Jest to możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Eksportu Ukrainy oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Chciałbym podziękować PAIH za przyłączenie się do projektu i udostępnienie przestrzeni niezbędnej do realizacji zadań centrum. Wierzę, że Diia.Business przyczyni się do powstania i realizacji wielu potrzebnych i ciekawych projektów w Polsce – powiedziała Olga Semeniuk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.  

Dzięki rozpoczęciu działalności ośrodka, obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z bezpłatnych, profesjonalnych konsultacji w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz zamieszkania, zakwaterowania i zatrudnienia w Polsce. Centrum Diia.Business w Warszawie zapewni m.in. doradztwo w zakresie uzyskania statusu uchodźcy udzieli informacji na temat kontaktów w sytuacjach kryzysowych.

- Rolą i specjalizacją PAIH jest wspieranie polskich przedsiębiorców w działalności międzynarodowej. Obecnie takiego wsparcia potrzebują również firmy relokowane z terenów objętych działaniami wojennymi w Ukrainie. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w projekcie Diia.Business Center wspólnie z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Dzięki temu ukraińskie firmy mogą zachować ciągłość działania, a tym samym zminimalizować wpływ wojny na gospodarkę – powiedział Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

- Przed wojną nie planowaliśmy otwierania centrów Diia.Business poza Ukrainą. Ale wojna wymaga nadzwyczajnych rozwiązań. Jesteśmy wdzięczni Polsce za gościnność i gotowość do pomocy w tych trudnych czasach, a także dziękujemy partnerom, firmie Mastercard. Z jednej strony to miło, że ukraińska marka Diia.Business osiąga poziom międzynarodowy. Z drugiej strony, to smutne, że powodem tego jest tak trudne wydarzenie, jakim jest wojna – dodała Valeriya Ionan, Wiceminister ds. Eurointegracji w Ministerstwie Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Centrum Diia.Business w Warszawie będzie działać przez czas trwania wojny i po jej zakończeniu, w zależności od zapotrzebowania na wsparcie ze strony przedsiębiorców i obywateli Ukrainy. Podobnie jak uruchomiony wcześniej Cowork Ukraina Ośrodek w Warszawie mieści się w kamienicy PAIH przy ulicy Bagatela 12. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ