Węgierska grupa MOL i Saudi Aramco. Orlen ogłosił firmy, które przejmą część majątku Lotosu

Stacja paliw Orlen
Stacja paliw Orlen Fot. PKN Orlen
Potwierdziły się doniesienia Radia Zet. Partnerami Orlenu przy przejęciu firmy Lotos będzie węgierska grupa MOL i Saudi Aramco. Trafią do nich m.in. stacje paliw oraz sprzedaż hurtowa paliw obecnego Lotosu

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wybór partnerów formalnie zakończył się 10 stycznia. Sprzedaż części biznesu Lotosu to wymóg, jaki przed Orlenem postawiła Komisja Europejska w przypadku akwizycji całej firmy.

Stacje paliw Lotos trafią do grupy MOL

Najważniejszym punktem umowy jest sprzedaż na rzecz grupy MOL Hungarian Oil pakietu 417 stacji paliw należących do Lotosu w Polsce. W tym momencie konkretna wartość transakcji nie jest znana. Jej wysokość uzależniona jest m.in. od wysokości długi i kapitału obrotowego Lotos Paliwa. Do tego doliczone zostanie kwota stała w wysokości 610 mln dolarów. 

Ponadto Orlen sprzeda grupie MOL 185 stacji znajdujących się na Węgrzech i na Słowacji za 229 mln euro. Termin podpisania tej umowy przypadnie za rok.

MOL przejmie także m.in. spółkę Lotos Biopaliwa (poprzez firmę Rossi Biofuel). 

Właściciel stacji Moya z nowym akcjonariuszem

Saudi Aramco przejmie część biznesu

Saudyjski gigant naftowy Saudi Aramco przejmie z kolei 30 proc. udziałów spółce Lotos Asfalt. Tu kwota transakcji będzie sumą kwoty stałej (1,15 mld złotych) i zmiennej - uzależnionej od wysokości długu i kapitału obrotowego Lotos Asfalt).

Oprócz tego Saudi Aramco przejmie spółkę, do której zostanie wydzielona hurtowa sprzedaż paliw Lotosu. Za tą część biznesu Orlen może pozyskać miliard złotych.  Do tego Saudyjczycy przejmą obszar produkcji paliwa lotniczego.

Orlen ma kolejną umowę

Elementem transakcji jest także współpraca, jaką PKN Orlen zawarł z Saudi Aramco. To długoterminowa umowa na dostawy ropy w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie. 

Saudi Aramco będzie także właścicielem 30 proc. udziałów w spółce, która będzie zarabiała na rafinerii w Gdańsku. Aramco będzie miało także uprawnienia zarządcze.

W transakcji weźmie udział także polska spółka Unimot. Firma przejmie cztery bazy paliw PKN Orlen zlokalizowanych w Gdańsku, Szczecinie, Gutkowie i Bolesławcu. Orlen będzie jednak z nich nadal korzystał. Umimot przejmie również obszar produkcji asfaltu.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY