Studenci AGH pracują nad innowacyjną turbiną. Projekt wsparła firma JAF Polska

Członkowie koła Eko-Energia i turbina Windy
Członkowie koła Eko-Energia i turbina Windy, fot. materiały prasowe
Koło naukowe Eko-Energia, czyli grupa tworzona przez studentki i studentów krakowskiego AGH przy Wydziale Energetyki i Paliw pracuje nad turbiną Windy — dopasowującą się do zmiennego przepływu wiatru – której projekt wspomogła firma JAF Polska. Pomiary wykazały, że wykorzystanie dyfuzora ich projektu pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Celem członków koła Eko-Energii było ukończenie budowy turbiny, do wykonania której posłużył przekazany przez firmę JAF Polska MDF, przed zaprezentowaniem jej na międzynarodowym szczycie klimatycznym Carbon Footprint Summit. Młodzi polscy wynalazcy z krakowskiej uczelni osiągnęli swój cel i już w październiku 2021 roku pokazali projekt światu, przy okazji nawiązując relacje z ekspertami z branży. Co więcej, zmierzyli się z najlepszymi projektami przydomowych turbin wiatrowych także i w Polsce - na stadionie PGE Narodowym. Projekt przyniósł też kilka sukcesów w konkursach studenckich i inżynierskich - m.in. II miejsce w kategorii Ecology w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2021, I miejsce w kategorii Eko-StRuNa 2021 i nagrodę główną konkursu StRuNa oraz tytuł Projekt Roku 2021.

- Wierzymy, że będziemy mogli jeszcze pomóc Eko-Energii w dalszych pracach. Bardzo kibicujemy temu projektowi i jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań. Odnawialna polityka energetyczna to szansa, aby odmienić losy świata – mówi Magdalena Andrearczyk z firmy JAF Polska.

Aktywne działanie nie tylko dla nagród

Aktualnie, razem z Urzędem Miasta Kraków, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica będą prowadzić lekcje dla dzieci, poruszając w przystępny sposób zagadnienia energetyki odnawialnej. W 2022 roku planują rozpoczęcie budowy kolejnej turbiny wiatrowej oraz tunelu aerodynamicznego. Z nowym projektem wystartują w zawodach International Small Wind Turbine Contest w Holandii. Jak mówi wiceprzewodnicząca koła — Marcelina Wiśniewska – studenci po raz kolejny zamierzają podejść do tematu nieszablonowo i zaproponować innowacyjne rozwiązanie w kwestii pracy turbin wiatrowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ