Stopy procentowe znów wzrosną. Decyzja w środę, 8 czerwca

Adam Glapiński
Adam Glapiński, prezes NBP. / fot. East News
W środę, 8 czerwca, Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzje o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych. To, że wzrosną, jest pewne. Pytanie tyle - o ile?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, miesiąc temu RPP podjęła decyzję i podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych (0,75 pkt. proc.). Oznacza to, stopa referencyjna wynosi już 5,25 proc. w skali rocznej.

Stopy procentowe. Co wydarzy się w środę?

Według wielu ekonomistów w najbliższą środę RPP podniesie stopy o kolejne 75 pkt bazowych do 6 proc. Zdaniem Konfederacji Lewiatan (a dokładniej jej eksperta ekonomicznego, Mariusza Zielonki), decyzja będzie ina.

Przyczyny? Kwietniowy rekord inflacji za nami. Nowe rekordy w najbliższych miesiącach pewnie przed nami. Zapowiedzi rządu podjęcia walki z inflacją. Znakomita wręcz sytuacja na rynku pracy i w końcu akceptacja KPO, która choć trochę powinna przywrócić wiarę inwestorów w nasz rynek. Do tego dochodzi stabilizacja złotego w stosunku do euro w okolicy 4,6 zł oraz kolejne proinflacyjne ustawy (np. o pomocy kredytobiorcom). 

Z drugiej strony iluzorycznie wysoki wynik PKB w I kwartale, oparty na bardzo wątłych fundamentach. Oznaki nadchodzącego spowolnienia w przemyśle wieszczone pierwszymi od dwóch lat wynikami indeksu PMI poniżej granicy 50 pkt (oznaczającej recesję).  Brak jakiejkolwiek reakcji na obecną inflację i rynek pracy podwyżek stóp procentowych z końca ubiegłego roku. Wszystko to w świetle wciąż toczącej się wojny, napięć na rynku surowców i dostaw spowoduje, że RPP podniesie stopy zaledwie o 50 pkt. bazowych do 5,75%, czyli dokładnie do poziomu z czerwca 2008 r. 

- Nasz scenariusz zakłada nadal wyhamowanie podwyżek stóp przy poziomie 6,5 proc. - pisze.

Oto, jak wygląda obecnie perspektywa do rozwoju polskiego przemysłu:

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ