Sklepy jako nowe placówki Pocztowe: Czy Polska pójdzie tropem Skandynawów

Poczta Polska
Pocztę Polską zastąpią sklepy spożywcze? / Fot. Shutterstock.
Poczta Polska boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Politycy szukają rozwiązania tego problemu. Tymczasem w niektórych państwach, takich jak kraje skandynawskie, funkcję punktów pocztowych pełnią często sklepy spożywcze. Czy pójdziemy tą drogą?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Poczta Polska zmaga się z ogromnym zadłużeniem. Business Insider przypomina, że w niedawno ujawnionym liście do pracowników państwowego przedsiębiorstwa przyznał, że w 2023 r. Poczta Polska odnotowała "największą historyczną stratę".

Długi poczty powyżej 700 mln złotych

"Poziom zanotowanej przez nas straty powoduje, że podejmujemy szereg działań, które mają w krótkim terminie zapobiec pogarszaniu tej sytuacji. Również pierwszy kwartał tego roku wskazuje na kontynuowanie negatywnego trendu, który musimy wspólnymi wysiłkami jak najszybciej zahamować. Kwoty nie odbiegają w sposób znaczący od tych, które przytaczały nieoficjalnie media (medialne doniesienia wskazywały na ok. 700 mln zł — red.), ale kiedy tylko będę mógł to zrobić, oficjalnie przekażę Państwu dużo dokładniejsze informacje" — napisał Sebastian Mikosz.

Prezes uprzedził też, że uzupełnienie straty przez rząd nie sprawi, że pracownicy poczty otrzymają zaległe wynagrodzenia, gdyż zawrotna kwota nie pokryje nawet w całości zadłużenia Poczty Polskiej. Wobec takiej sytuacji politycy, a także przedsiębiorcy zastanawiają się nad innym wyjściem z sytuacji. 

Sklepy jako nowe placówki Pocztowe: Czy Polska pójdzie tropem Skandynawów

Poczta Polska jako operator wyznaczony musi utrzymywać tysiące nierentownych placówek. Tymczasem eksperci wskazują, że w krajach Europy Północnej funkcję poczty pełnią sklepy spożywcze. Prowadzący je przedsiębiorcy otrzymują za taką dodatkową działalność odpowiednie wynagrodzenie. 

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, podkreśla, że sklepy spożywcze pełniące funkcję placówek pocztowych byłyby atrakcyjną ofertą dla detalistów. Argumentuje, że mogłoby to przyciągnąć więcej klientów, zwłaszcza w weekendy, gdy urzędy pocztowe są zazwyczaj zamknięte. Tokarz wskazuje, że dostępność podstawowych usług pocztowych w sklepach znacząco by wzrosła.

Głód sukcesu. Najlepsze polskie foodtechy

Synergia usług: przykładem może być Orlen Paczka

Prezes GK Specjał przytacza przykład usługi Orlen Paczka, która mimo że może wydawać się mało opłacalna, przyciąga nowych klientów. Osoby odwiedzające stacje Orlenu w celu nadania czy odebrania paczki, często decydują się na dodatkowe zakupy. Tokarz podkreśla, że taka synergia mogłaby się sprawdzić również w przypadku usług pocztowych.Zaznacza przy tym, że GK Specjał jest otwarta na wszelkie możliwości wspierania swoich partnerów detalicznych poprzez oferowanie szerokiej gamy usług dodatkowych. Tokarz wskazuje, że wiele sklepów z chęcią przyjęłoby na siebie podstawowe obowiązki operatora pocztowego, gdyby nie zbyt skomplikowane i pracochłonne procedury.

Witajcie w Deer Family. "Firma w pięć lat zaczęła generować 100 mln złotych rocznego przychodu"

Konieczność reform w Poczcie Polskiej

Tokarz wspomina, że w przeszłości rozważano możliwość utworzenia placówek pocztowych w sklepach, ale wymagania Poczty Polskiej okazały się zbyt skomplikowane. Podkreśla, że Poczta Polska powinna się gruntownie zreorganizować, unowocześnić i skoncentrować na logistyce dla e-commerce, aby uniknąć trwałej nierentowności. Sugeruje, że firma powinna znaleźć menedżera z odpowiednią wiedzą i energią, aby opracować wieloletnią strategię rozwoju, nie opierającą się wyłącznie na obsłudze korespondencji.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na polskim rynku. Zatrudnia znalazło w niej 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.

Pomysł przekształcenia sklepów spożywczych w punkty pocztowe ma potencjał, aby przynieść korzyści zarówno dla detalistów, jak i dla klientów. Kluczowe będzie jednak uproszczenie procedur oraz modernizacja Poczty Polskiej, aby takie rozwiązanie mogło zostać skutecznie wdrożone.

Poczta Polska rozbudowuje sieć zewnętrznych automatów

Poczta Polska rozbudowuje sieć zewnętrznych automatów

Jednym z najważniejszych celów strategicznych Poczty Polskiej na najbliższe lata jest udostępnienie klientom 2 tys. zewnętrznych automatów paczkowych. Docelowo firma będzie mieć ponad 20 tys. punktów odbioru przesyłek w sieci click & collect w 2022 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ