SBF wyszedł za kaucją w wysokości 250 mln dolarów. "Jedna z największych kaucji w historii"

SBF oszukał mnóstwo klientów giełdy FTX, kupując z
SBF oszukał mnóstwo klientów giełdy FTX, kupując za ich pieniądze m.in. nieruchomości / Fot. AP Photo
Sam Bankman-Fried, współzałożyciel giełdy kryptowalut FTX, wyszedł za kaucją. Media donoszą, że to nie znaczy, że ktoś faktycznie wyłożył takie pieniądze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podczas rozprawy w sprawie zwolnienia za kaucją Bankmana-Frieda w czwartek w sądzie federalnym na Manhattanie zarówno prokuratura, jak i obrona zgodziły się, że majątek byłego miliardera "znacznie się zmniejszył". Bankman-Fried powiedział, że może mieć tylko 100 000 dol.

Zatwierdzona przez sędziego "osobista obligacja uznaniowa" w wysokości 250 milionów dolarów została zabezpieczona kapitałem własnym, domu rodziców Bankmana-Frieda w Palo Alto w Kalifornii, który nie jest wart tej kwoty. To jednak dość typowe działanie w takich sprawach. Często dana osoba wychodzi za kaucją, kiedy dochodzi do zabezpieczenia aktywami wartymi tylko ok. 10% ustalonej kwoty.

Zobacz: Faktura bez VAT

Prokurator federalny Nicholas Roos, biorąc pod uwagę wysokość ustalonej kaucji, sygnalizował powagę zarzucanego przestępstwa. - Pan Bankman-Fried realizował oszustwo o epickich proporcjach, kradnąc miliardy dla klientów-pożyczkodawców i oszukując inwestorów - mówił.

Oprócz SBF i jego rodziców, kaucja musi być podpisana również przez dwie inne osoby dysponujące "znaczącymi środkami", z których jedna nie może być żadnym krewnym. Musi to nastąpić do 5 stycznia 2023 r. 

Sędzia Gabriel Gorenstein, który zatwierdził kaucję dla Bankmana-Frieda, miał wcześniej do czynienia z innym głośnym oskarżonym, który nie mógł znaleźć dwóch osób, poza żoną i bratem, do podpisania 10-milionej kaucji. Był to Bernard Madoff, twórca piramidy finansowej znanej jako Piramida Madoffa, w której poszkodowanych zostało ok. 13 500 indywidualnych inwestorów i organizacji.

Sprawdź: Torebka Louis Vuitton

Madoff przyznał się do zarzutów oszustwa mniej więcej trzy miesiące później. 

Bankman-Fried oszustem

Przypomnijmy, SBF stał na czele FTX. Giełda kupowała m.in. nieruchomości dla pracowników za pieniądze klientów, czy też nie prowadziła żadnych księg ani zapisów dotyczących swoich zasobów cyfrowych. FTX stworzyła też autorskie oprogramowanie, aby ukrywać niewłaściwe wykorzystywanie środków klientów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ