Rząd USA i 17 stanów pozwały Amazon w przełomowej sprawie monopolistycznej

Amazon pod presją / Fot. ANIRUDH, Unsplash.com
Amazon pod presją / Fot. ANIRUDH, Unsplash.com
Chodzi o całe lata zarzutów, że gigant e-commerce nadużywał swojej dominacji gospodarczej i szkodził uczciwej konkurencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pozew złożony przez Federalną Komisję Handlu i prokuratorów generalnych 17 stanów. Stanowi dotychczas najostrejszy atak rządu na Amazona, firmę, która rozpoczęła działalność od sprzedaży książek w internecie, a obecnie jest znana jako "sklep ze wszystkim". 

Firma rozszerzyła ofertę o sprzedaż szerokiej gamy produktów konsumenckich, stworzyła globalną sieć logistyczną i stała się potentatem w innych technologiach, takich jak chmura obliczeniowa.

172-stronicowy pozew zarzuca Amazonowi niesprawiedliwą promocję własnej platformy i usług kosztem sprzedawców zewnętrznych, którzy polegają na rynku e-commerce firmy w kwestii dystrybucji.

Na przykład, według Komisji, Amazon zaszkodził konkurencji, wymuszając na sprzedawcach korzystanie z własnych usług logistycznych, aby zapewnić sobie najlepsze korzyści dla sprzedawcy, określane jako "uprawnienia Prime". Pozew twierdzi również, że firma antykonkurencyjnie zmusza sprzedawców do wystawiania swoich produktów w Amazonie w najniższych cenach w sieci, zamiast pozwalać im oferować produkty na konkurencyjnych rynkach po niższej cenie.

Ta praktyka jest już przedmiotem osobnego pozwu przeciwko Amazonowi, złożonego w zeszłym roku przez prokuratora generalnego Kalifornii.

Amazon dominuje, więc dyktuje warunki. Firmy nie są zadowolone

Z powodu dominacji Amazona w handlu elektronicznym, sprzedawcy mają niewielki wybór i muszą akceptować warunki firmy, twierdzi FTC, co prowadzi do wyższych cen dla konsumentów i gorszych doświadczeń. 

Amazon również wyżej klasyfikuje swoje produkty w wynikach wyszukiwania na rynku niż te oferowane przez strony trzecie.

Amazon jest "całkowicie skoncentrowany na uniemożliwieniu komukolwiek innemu zdobycia tej samej krytycznej masy klientów" - powiedziała przewodnicząca Komisji Lina Khan. Pozew odzwierciedla myślenie na temat tego, jak konkurencja przebiega na rynkach cyfrowych oraz, podobnie, taktyki, jakie Amazon używa, aby "dławić rywali, pozbawiać ich tlenu i naprawdę pozostawiać za sobą wyniszczone pole".

Stany biorące udział w sprawie to Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, New Jersey, New Hampshire, New Mexico, Nevada, Nowy Jork, Oklahoma, Oregon, Pensylwania, Rhode Island i Wisconsin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ