Rewolucja Bing: jak działa nowy chatbot Microsoftu

bing
Fot. shutterstock.
Chatbot Bing wzmocniony przez Prometeusza, tytana sztucznej inteligencji, to nowa technologia odpicowana, jak po metamorfozie auta ze słynnego programu MTV „Pimp my ride”. Jak działa i co potrafi nowa wyszukiwarka Microsoftu, która spędza sen z oczu twórców Googla?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grecki wątek mitycznej postaci nie pojawia się tu przez przypadek. Prometeusz, czyli postać znana z mitów to nazwa nowego typu AI, która zapewnia tuning oferty firmy kojarzonej głównie z postacią Billa Gatesa.

Bing chatbot to technologia stworzona przez Microsoft, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do prowadzenia rozmów z użytkownikami. Działa na platformie Bing, która jest wyszukiwarką internetową firmy Microsoft.

Rasowa wersja Sztucznej Inteligencji

Po globalnym sukcesie ChatGPT, czyli rasowej wersji SI od OpenAI spodziewano się, że Microsoft usprawni Binga gotowymi rozwiązaniami z ChatGPT4. Jednak ku zaskoczeniu techgeeków mamy przed sobą nową technologię i to odpicowaną, jak po metamorfozie auta ze słynnego programu MTV „Pimp my ride”.

Prometeusz ma jednak wspólny mianownik z Open AI. Jest nim GPT 3,5 czyli dopracowany model GPT3, który od poprzednika różni się przede wszystkim zdolnością do generowania dłuższych i bardziej spójnych tekstów.

Oprogramowanie noszące imię mitycznego tytana, który podarował ludziom ogień wychodzi od tych rozwiązań, jednak jest jedynym w swoim rodzaju modelem językowym, korzystającym z indeksów, rankingów i danych wyszukiwarki Bing. W ten sposób powstało nowoczesne narzędzie oceniane przez ekspertów jako spójne i sprawne.

Bing chatbot został zaprojektowany, aby pomagać użytkownikom w znajdowaniu odpowiedzi na pytania i rozwiązywaniu problemów. Dzięki swojej zdolności do rozumienia języka naturalnego, Bing chatbot może przetwarzać zapytania użytkowników i udzielać na nie odpowiedzi w sposób przyjazny i zrozumiały dla człowieka.

Jak działa Bing? Orkiestrowo

Prometeusz jest więc dzieckiem zarówno specjalistów Microsoftu jak i OpenAI. Wyszukiwarka i model językowy sztucznej inteligencji nie są jedynymi elementami chatbota Microsoftu. Bing uczy się w czasie rzeczywistym o nowych, dynamicznie zmieniających się wydarzeniach, czego nie miał czatbot od GPT. Rolę przekaźnika pomiędzy tymi modułami pełni narzędzie nazywane "Bing Orchestrator".

Jak wyjaśnia Microsoft Orkiestrator koordynuje dostarczanie istotnych i świeżych informacji do modelu, pozwalając mu udzielić odpowiedzi na pytania. Prometeusz potrzebuje Orkiestratora jak ludzie ognia, bo bez niego nie jest w stanie otrzymać danych z Bing.

Narzędzie o muzycznej nazwie zapewnia Prometeuszowi dane dla modelu, które sztuczna inteligencja przetwarza, by odpowiedzieć na zadane pytanie. Przypisuje też fragment wytworzonego tekstu do konkretnego źródła.

Czytaj dalej: Zaufaj mi, jestem robotem. Sztuczna inteligencja w służbie firm?

Czerwony alert Google

Choć w naszej części globu dominuje przeglądarka od Googla, to Bing ostatnio zyskuje na popularności. Zresztą Google zdaje sobie sprawę z przepaści, jaka dzieli go od rozwiązań zastosowanych przez kooperację OpenAI i Microsoftu i szykuje odpowiedź na wyzwanie rzucone mu przez twórców konwersacyjnego robota.

Koncern ogłosił tzw. czerwony alert a Sundar Pichai – dyrektor generalny Alphabet, firmy macierzystej Google – zorganizował serię wewnętrznych spotkań, na których zalecił pracownikom z działów AI wzmożenie wysiłków nad opracowaniem strategii, przeciwdziałającej „zagrożeniu”, jakim jest Chat GPT. Magazyn The New York Times mówi o wzmożeniu prac nad konkurencyjnymi produktami dla bota od Open AI.

Google obawia się, że narzędzie konwersacyjne odciągnie część klientów od kolorowej przeglądarki, co może przełożyć się na dochody z reklam, które w 2021 roku wygenerowały 208 miliardów dolarów, czyli 81% przychodów Alphabet.

ChatGPT o sobie samym

Czym jest Chat GPT? To wyjaśni najlepiej sama sztuczna inteligencja, która tak podsumowuje swoją pracę: Chat GPT to duży model językowy szkolony przez OpenAI. Jest to jeden z wielu modeli z rodziny GPT (Generative Pre-trained Transformer), które są jednymi z najpotężniejszych modeli językowych na świecie.

Chat GPT został stworzony, aby pomagać ludziom w komunikacji w języku naturalnym. Dzięki uczeniu maszynowemu i sztucznej inteligencji, Chat GPT może zrozumieć i generować odpowiedzi na pytania oraz prowadzić rozmowy na wiele różnych tematów. Model ten uczy się na bazie ogromnej ilości tekstów, a jego celem jest w miarę możliwości dokładne odtworzenie ludzkiej mowy.

Chat GPT jest wykorzystywany do różnych celów, takich jak chatboty, asystenci wirtualni, automatyczne odpowiedzi na e-maile czy analiza sentymentu. Dzięki swojej ogromnej mocy obliczeniowej i zdolności do szybkiego uczenia się, Chat GPT może pomóc ludziom w wielu dziedzinach, ułatwiając komunikację i pomagając w rozwiązywaniu problemów.

Czytaj dalej: Koniec z bootstrapem! Nooma zamyka pierwszą poważną rundę finansowania

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ