Rehabilitacja po udarze mózgu w wirtualnym mieszkaniu? BioMinds zdobył 1,5 mln złotych od inwestorów

BioMinds
Źródło: materiały prasowe
Wymyślone przez Polaków z BioMinds wirtualne mieszkanie pomoże pacjentom po udarze mózgu w powrocie do zdrowia. Ich oparta o technologię VR i AR metoda przyspieszy rehabilitację i zwiększy jej skuteczność. Autorzy projektu BioMinds zdobyli właśnie kolejną rundę inwestycyjną w wysokości 1,5 miliona złotych od funduszu Aligo VC i aniołów biznesu: między innymi dr Lecha Ignatowicza, Pawła Zylma i Piotra Basisty.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zespół Biominds pracuje nad platformą terapeutyczną wykorzystującą wirtualną rzeczywistość i rzeczywistość rozszerzoną. Ich nowy pomysł to rozwinięcie platformy o Mieszkanie Treningowe: środowisko symulacji czynności życia codziennego dla pacjentów, którzy odzyskują sprawność po przebytym udarze mózgu. System będzie wykorzystywał okulary rzeczywistości rozszerzonej Oculus oraz HoloLens i umożliwi holistyczną rehabilitację neurologiczną na każdym etapie powrotu do zdrowia.

- Nasz system rehabilitacji to przede wszystkim skuteczniejsza i szybsza terapia oraz zwiększenie prawdopodobieństwa przynajmniej częściowego powrotu pacjentów do pełnionych przed udarem ról społecznych - komentuje Mateusz Kierepka, Prezes BioMinds. I dodaje: - W przyszłości Mieszkanie Treningowe stanie się częścią platformy terapeutycznej BioMinds XR, zapewniającej ruchową, poznawczą i psychologiczną rehabilitację osób po udarach.

BioMinds tworzą między innymi Mateusz Kierepka i Elżbieta Włodarska. Mateusz Kierepka jest jednym z pionierów rozwiązań telemedycznych i byłym prezesem jednego z najważniejszych polskich startupów medycznych – tworzącej specjalistyczne oprogramowanie diagnostyczne spółki MedApp. Elżbieta Włodarska pełni w BioMinds rolę wiceprezesa. Jest psychologiem i neuropsychologiem z siedemnastoletnim doświadczeniem pracy klinicznej z osobami dorosłymi po udarach i urazach mózgu, koordynatorką szkoleń wewnętrznych personelu medycznego; diagnostą procesów demencyjnych i członkinią Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

- Obecnie terapia czynności życia codziennego ADL (ang. Acitivties of Daily Living) opiera się na wykonywaniu prostych czynności. Spędzając długie godziny w pracowniach terapeutycznych, pacjenci odkręcają butelki, przelewają płyny lub czeszą włosy. Wirtualne Mieszkanie Treningowe pozwoli na bezpieczne ćwiczenia w warunkach domowych takich czynności jak robienie herbaty, sprzątanie, podlewanie kwiatów. Ich opanowanie przyspieszy powrót chorego do samodzielności. - tłumaczy Elżbieta Włodarska.

BioMinds - z inkubatora do VC

Projekt BioMinds pierwsze kroki stawiał w Platformie Startowej Unicorn Hub. Po procesie inkubacji spółka zdobyła dofinansowanie z PARP i pierwsze wsparcie inwestycyjne od aniołów biznesu. W czerwcu tego roku w BioMinds zebrał rundę inwestycyjną na łączną kwotę 1,5 mln zł. Na wsparcie projektu zrzucili się aniołowie biznesu i specjalizujący się w projektach MedTech fundusz Aligo VC. - Niewątpliwe korzyści dla pacjentów przekładają się na duży potencjał biznesowy pomysłu BioMinds, bo według WHO, aż 15 milionów ludzi rocznie przechodzi udar. Szpitale, ośrodki rehabilitacyjne i terapeuci potrzebują rozwiązań, które umożliwią im zwiększenie dostępności rehabilitacji i obniżenie jej kosztów - komentuje Tomasz Chwiałkowski, Partner w Aligo VC.

BioMinds wsparli także aniołowie biznesu. Do ich grona należy dr Lech Ignatowicz - naukowiec i inwestor skupiający się na projektach life science i innowacjach medycznych. Ignatowicz jest doktorem ze szwedzkiego Karolinska Institutet oraz biotechnologiem i mikrobiologiem (Uniwersytet Warszawski). Jego zaangażowanie w projekt BioMinds obejmuje także rozwój działalności spółki na rynku szwedzkim.

W projekt zaangażowany jest Paweł Zylm, anioł biznesu, dawniej prezes BRE Ubezpieczenia i finalista konkursu Business Angel of the Year 2020. Do grona inwestorów wspierających projekt BioMinds dołączył również Piotr Basista, ekspert w dziedzinie fizjoterapii i współzałożyciel Kliniki Rehabilitacji Dna Miednicy oraz Łukasz Makowski, przedsiębiorca i menedżer z 20-letnim doświadczeniem, założyciel LookSoft - najstarszej polskiej firmy rozwijającej oprogramowanie mobilne.

Udar mózgu to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności wśród dorosłych

Udar mózgu jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Jest trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów na świecie i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych. Według raportu Zespołu Ekspertów Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu w Polsce rocznie rejestruje się 60 000 nowych udarów. Następstwa udaru są liczne i bardzo rozległe, w większości przypadków przyczyniają się do trwałej niepełnosprawności, która prowadzi do częściowej lub całkowitej utraty samodzielności w codziennym życiu.

- Na rynku amerykańskim są już badania, które wskazują, że treningi w wirtualnej rzeczywistości są bardziej skuteczne niż konwencjonalne interwencje terapeutyczne. Rehabilitacja oparta na tej technologii oferuje nie tylko możliwość treningu ruchowego w warunkach klinicznych, ale również stwarza doskonałe środowisko do ćwiczeń w domu - podsumowuje Elżbieta Włodarska.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ