Reddit wykazuje różne źródła przychodów przed IPO

Reddit wykazuje różne źródła przychodów przed IPO
Lukratywne umowy AI to kolejne źródło przychodów Reddita, obok wpływów z reklam. Serwis społecznościowy chce zadebiutować na giełdzie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma mediów społecznościowych ogłosiła, że podpisała umowy licencyjne na kwotę ponad 203 miliony dolarów w styczniu br. To umowy na dostarczanie treści z serwisu, na których mogą uczyć się modele językowe AI.

Sztuczna inteligencja stanie się ważną częścią biznesu Reddit — ogłosiła firma w czwartek w swoim długo oczekiwanym zgłoszeniu do pierwszej oferty publicznej (IPO).

Kontrowersje w Reddit

Reddit, z siedzibą w San Francisco, platforma, która zawiera dyskusje na tysiące różnych tematów, zarabia większość swoich pieniędzy na sprzedaży reklam wyświetlanych obok treści społecznościowych. W swoim zgłoszeniu 19-letnia firma przedstawiła inną linię dodatkowego biznesu: sprzedaż tej samej treści firmom budującym chatboty podobne do ChatGPT.

Duże firmy technologiczne, takie jak Google i OpenAI, są gotowe płacić sporo pieniędzy za treści, aby poprawiać swoje duże modele językowe, czyli oprogramowanie AI, które jest budowane przy użyciu ogromnych zbiorów danych.

W czwartek, oprócz swojego publicznego zgłoszenia, Reddit ogłosił umowę z Alphabet Inc. (Google), pozwalając produktom AI Google'a na korzystanie z danych Reddit, aby poprawić technologię sztucznej inteligencji.

"Wspaniałe i niezrównane archiwum Reddit, zawierające prawdziwe, aktualne i istotne ludzkie konwersacje na dosłownie każdy temat, jest nieocenionym zbiorem danych dla różnorodnych celów, w tym wyszukiwania, szkolenia AI i badań" — napisał współzałożyciel Reddit i dyrektor generalny Steve Huffman w zgłoszeniu, które opisywało takie umowy jako "emerging opportunity" (rosnące, pojawiające się szanse biznesowe) dla firmy.

W swoim zgłoszeniu Reddit powiedział, że w styczniu zawarł umowy licencyjne o łącznej wartości 203 milionów dolarów, z terminami trwającymi od dwóch do trzech lat. Firma powiedziała również, że spodziewa się uzyskać co najmniej 66,4 miliona dolarów z takich umów w tym roku.

Firmy AI zgarniają umowy licencyjne, aby karmić swoje modele większą ilością treści. W grudniu OpenAI zawarło umowę wartą dziesiątki milionów euro z Axel Springer SE, który ma w portfolio takie marki medialne jak Politico i Business Insider. Są to jednak umowy są wysokiego ryzyka, ponieważ modele AI często szkolą się na chronionych prawem autorskim informacjach, co komplikuje roszczenia o własność. Na przykład New York Times pozwał OpenAI w grudniu ub.r., zarzucając naruszenie praw autorskich.

Szkolenie modeli AI na danych generowanych przez użytkowników — takich jak te, które hostuje Reddit — może również wiązać się z ryzykiem. Treści są mniej wiarygodne i dokładne niż artykuły prasowe. Reddit "to w zasadzie forum, gdzie ludzie publikują cokolwiek" — mówi Giada Pistilli, główna etyczka w Hugging Face, platformie, która tworzy i hostuje modele AI. "Można tam znaleźć teorie spiskowe i wszelkiego rodzaju problematyczne rzeczy".

Os Keyes, doktorant na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który bada sztuczną inteligencję i etykę danych, powiedział, że Reddit może wprowadzić do systemów AI pewne problematyczne treści.

Reddit ma zadebiutować na giełdzie w marcu. Nie ma jeszcze dokładnej daty.

ZOBACZ RÓWNIEŻ