Ruszają zgłoszenia do 21. edycji konkursu EY

Ruszają zgłoszenia do 21. edycji konkursu EY
Już od 8 maja można zgłaszać przedsiębiorców, którzy walczyć będą o tytuł EY Przedsiębiorca Roku 2023. Rusza 21. edycja międzynarodowego konkursu, w którym niezależne jury wybierze wyróżniającego się przedsiębiorcę lub przedsiębiorczynię - osobę która w następnym etapie będzie reprezentować Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY Entrepreneur of the Year.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przedsiębiorca może zgłosić się do konkursu samodzielnie, zgłoszenie może też wypełnić np. współpracownik, dostawca, członek rodziny. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie przedsiebiorcaroku.pl, w odpowiedniej kategorii konkursowej. Kategoria „Produkcja i Usługi” obejmuje przedsiębiorców działających ponad pięć lat w sektorze produkcyjnym lub usługowym, osiągających przychody ze sprzedaży powyżej 20 mln zł. W kategorii „Nowe technologie/Innowacyjność”, jury poszukuje zarządzających co najmniej 2-letnimi firmami, o przychodach powyżej 5 mln zł i specjalizującymi się w nowoczesnych technologiach bądź w obszarach, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą z sukcesem swoją działalność od dwóch do pięciu lat mogą z kolei startować w konkursie w kategorii „Nowy Biznes”.

Niezależne jury ocenia kandydatów całościowo, biorąc pod uwagę kryteria ekonomiczne i pozaekonomiczne, na takich samych zasadach we wszystkich krajach organizujących konkurs. Jury bierze pod uwagę przede wszystkim przedsiębiorczość kandydata, który identyfikuje szanse na wprowadzanie innowacji aby tworzyć lepszy świat, podejmuje ryzyko, aby zrealizować swoją wizję oraz wykazuje się odwagą, wytrwałością i determinacją podczas przezwyciężania przeciwności. Pod uwagę brany jest też rozwój firmy na dotychczasowym rynku i w nowych obszarach, pozytywne wyniki finansowe, inwestycje w przyciąganie i rozwój pracowników, przy zachowaniu zróżnicowanego  zespołu oraz kultura innowacji, która promuje nowe podejścia i technologie. Liczy się też, czy przedsiębiorca prowadzi swoją organizację w kierunku inspirującego celu i wizji, tworzy strategię na rzecz zrównoważonej przyszłości, chroni wartość w długim okresie, w szerokiej grupie interesariuszy obejmującej konsumentów, pracowników, dostawców, rząd, społeczności, inwestorów i akcjonariuszy. Jury ocenia także czy firma pozytywnie wpływa na klientów oraz czy przedsiębiorca prowadzi firmę z troską o środowisko, społeczeństwo oraz ład korporacyjny (ESG).

Udział w konkursie na każdym etapie jest bezpłatny, a zgłoszenie odbywa się za pomocą formularza aplikacyjnego na stronie

www.przedsiebiorcaroku.pl

Zgłoszenia można składać do 30 czerwca. W lipcu i sierpniu prowadzone będą spotkania pracowników EY z kandydatami, które pozwolą jury poznać historie powstania i funkcjonowania ich firm oraz wizje ich rozwoju. W ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu w cały program zaangażowanych było 150 pracowników EY, którzy poświęcili łącznie około 400 godzin na spotkania z kandydatami. Weryfikacja danych w nadesłanych aplikacjach zajęła organizatorom ponad 300 godzin.

 

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku byli:

2022: Paweł Jarski (Elemental Holding)

2021: Rafał Brzoska (Grupa Kapitałowa Integer) 

2020: Igor Klaja (OTCF) 

2019: Artur Rytel (Green Holding)

2018: Filip Granek (XTPL S.A.)

2017: Piotr Krupa (KRUK S.A.)

2016: Marcin Grzymkowski (eobuwie.pl)

2015: prof. Paweł Buszman (American Heart of Poland)

2014: Adam Krzanowski, Prezes Grupy Nowy Styl

2013: Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI)

2012: Ewald Raben (Grupa Raben)

2011: Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex)

2010: Ryszard Florek (FAKRO)

2009: Piotr Mikrut (Śnieżka)

2008: Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt)

2007: Dariusz Miłek (CCC)

2006: Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA)

2005: Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics)

2004: Zbigniew Sosnowski (Kross)

2003: Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu)

ZOBACZ RÓWNIEŻ