Raport "Kobiety w technologiach 2020". Wnioski nie napawają optymizmem

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Niemal co druga kobieta w branży technologicznej zetknęła się w miejscu pracy z seksistowskimi komentarzami i odczuła na własnej skórze, jak działa szklany sufit.

Wnioski płynące z opublikowanego 28 maja br. raportu pt. „Kobiety w technologiach 2020” nie napawają optymizmem. Chociaż zatrudnienie kobiet w branży nowoczesnych technologii minimalnie rośnie, nadal wynosi od kilku do ok. 25 proc. w zależności od badanego odcinka. Najmniej kobiet jest wśród autorów najbardziej nowatorskich rozwiązań, inżynierów oprzyrządowania czy architektów sieci. Porównując wyniki do sytuacji z początków XXI w., autorki raportu uważają jednak, że jesteśmy świadkami „pełzającej rewolucji” i że „zmiana idzie od dołu”. Jeśli rzeczywiście takie zjawisko zachodzi, to postępuje bardzo powoli. Na politechnikach studiuje obecnie zaledwie o 10 proc. więcej kobiet niż w początkach obecnego stulecia.

Raport wskazuje, że jeśli nawet kobiety trafiają do technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), to wiele z nich długo tam nie zostaje – rezygnują z pracy około osiem razy częściej niż mężczyźni. Dzieje się tak głównie ze względu na macierzyństwo: po przerwie związanej z urodzeniem i opieką nad dzieckiem niemal co druga matka zmienia trajektorię kariery i – co ciekawe – często obniża również swoje oczekiwania związane z awansem. W odpowiedziach respondentek uderza nierówny podział obowiązków rodzinnych – ponad 61 proc. kobiet przyznało, że ich partnerzy nie korzystali z przysługujących im przerw w pracy związanych z narodzinami i wychowaniem dziecka. 

Przyczyn niskiej retencji...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2020 (58)

Więcej możesz przeczytać w 7/2020 (58) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ