Polskie innowacje nagrodzone w konkursie PARP i NCBR

fot. My Company Polska fot. My Company Polska
Po raz 22. zostały przyznane nagrody i wyróżnienia dla polskich innowatorów. Wśród laureatów konkursu „Polski Produkt Przyszłości” organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju są projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii. Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia i nagrody specjalne.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Konkurs ma na celu promowanie opracowanych w Polsce innowacyjnych produktów i technologii, które mają potencjał, by zaistnieć na rynku światowym. Jego organizatorzy na co dzień oferują wsparcie przedsiębiorstwom i jednostkom naukowym, które chcą realizować nowatorskie projekty oraz tworzyć innowacyjne produkty i usługi.

– Laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Wyłonieni zwycięzcy to autorzy najbardziej innowacyjnych produktów i technologii opracowanych w Polsce. Dzięki nim nasze firmy i jednostki naukowe są bardziej konkurencyjne. Są przykładem, że działalność innowacyjna, która dzięki wprowadzonym przez rząd korzystnym dla innowatorów zmianom – takim jak m.in. ulgi na B+R czy program doktoratów wdrożeniowych – staje się udziałem coraz liczniejszego grona rodzimych przedsiębiorców. Rosnący udział nakładów na działalność B+R w PKB, które w 2018 r. wyniosły 1,21 proc., to nie tylko dobry prognostyk dla naszej gospodarki, ale przede wszystkim szansa na to, że częściej będziemy mogli korzystać z polskich innowacyjnych produktów i usług – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem – do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono aż 96 projektów, o 24 więcej niż rok wcześniej. 

Wyjątkowe rozwiązania, wyjątkowi zwycięzcy

•        Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”:

-  nagroda główna (100 tys. zł) dla firmy StethoMe Sp. z o.o. za inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Stetoskop umożliwia pacjentowi wykonanie samodzielnego badania w domu;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla firmy ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń aż o 80 proc.;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.

•        Wyniki w kategorii „Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki”:

-  nagroda główna (100 tys. zł) dla Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia pacjentom krótszy okres rekonwalescencji, ogranicza ryzyko związane z powikłaniami w przebiegu infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA.

 

•        Wyniki w kategorii „Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy”:

-  nagroda główna (100 tys. zł) – Kapituła zdecydowała o nie przyznaniu nagrody;

-  wyróżnienie (25 tys. zł) dla Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Wspieranie innowacji nie tylko od święta

Wśród zwycięzców i laureatów konkursu znajduje się liczne grono firm i instytucji, które skorzystały ze środków NCBR i PARP, przede wszystkim w ramach programów finansowanych z Funduszy Europejskich. Oferta rządowych agencji stanowi ważny element całego ekosystemu wspierania innowacji. Dzięki niemu światło dzienne mają szansę ujrzeć nowatorskie rozwiązania, a stawiające na innowacje przedsiębiorstwa i jednostki naukowe mogą się dynamicznie rozwijać.  

– Dzięki takim instytucjom jak PARP czy NCBR tworzymy optymalne warunki do rozwoju nowoczesnych technologii, produktów i innowacyjnych rozwiązań. Ale to od pomysłowości i kreatywności naszych wynalazców w głównej mierze zależy rozwój innowacyjności polskiej gospodarki. Efekty ich działań są prezentowane podczas kolejnych edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości. Jego laureaci już od ponad 20 lat z powodzeniem zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają rynki światowe. Stanowią wizytówkę polskiej nauki i świadczą o ogromnym potencjale naszych przedsiębiorców – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dowodem uznania dla kreatywności, osiągnięć i codziennej pracy polskich naukowców i przedsiębiorców były dwie dodatkowe nagrody wręczone podczas gali. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Otoimplant z AGH w Krakowie, a Nagroda Ministra Rozwoju przypadła fotowoltaicznej szybie ML SYSTEM S.A.

Uznanie dla innowatorów

Swoją nagrodę przyznali także organizatorzy konkursu. PARP i NCBR nagrodziły wspólnie firmę M Sp. z o. o., doceniając ich projekt Musicon – pomoc dydaktyczną, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów (wzrok, słuch i dotyk), zwiększa efektywność uczenia, rozwija integrację sensomotoryczną, rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

– Wspieramy rozwój innowacyjnych firm w Polsce, ale chcemy też wspierać międzynarodowy rozwój rodzimych talentów. Dowodem na to jest konkurs skierowany do ludzi, których łączy pasja, potrzeba tworzenia, ulepszania i odkrywania tego, co dotąd nieznane. Zacieśnianie współpracy między nauką a biznesem to najlepsza droga do wzrostu innowacyjności gospodarki i zwiększania jej konkurencyjności w skali globalnej. Dziękuję laureatom, że zdecydowali się wejść na tę trudną ścieżkę poszukiwań – przez co rzeczywiście kreują lepszą przyszłość naszego społeczeństwa – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

– Inteligentny stetoskop, proteza ucha czy nowoczesne urządzenie edukacyjne dla dzieci to tylko niektóre produkty, w ostatnich latach rozwijające się również dzięki środkom w ramach oferty NCBR. Aż 8 laureatów konkursu to beneficjenci Centrum, których wsparliśmy już także w projektach innych niż właśnie nagrodzone. Kolejne przykłady znajdziemy zresztą w całej historii konkursu. To wyraźny sygnał, że stawiamy na właściwe rozwiązania już na etapie badań przemysłowych i prac rozwojowych. Na co dzień pamiętamy, że każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie za sobą ryzyko ale i obietnicę technologii, produktu lub usługi przynoszących korzyści całemu społeczeństwu – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie wręczono także nagrody specjalne za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz za produkt z branży ICT. Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych doceniono po raz trzeci, tym razem przyznając jej wynalazcom „Nagrodę specjalną za produkt w obszarze ekoinnowacji”. Z kolei inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie poprzez przyznanie jej twórcom „Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

Projekty zgłoszone w konkursie oceniała Kapituła, w składzie której znaleźli się przedstawiciele m.in.: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego RP, Polskiego Funduszu Rozwoju, Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz mediów.

W 22-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY