Polski startup Codejet automatyzuje pracę developerów i wchodzi na międzynarodowy rynek

Codejet
Codejet, fot. materiały prasowe
Codejet stworzył technologię optymalizującą pracę developerów. Spółka już zdobyła ponad milion złotych finansowania, opracowała i wprowadziła na rynek technologię, która w zaledwie miesiąc od swojej premiery przekonwertowała ponad sześć mln linii kodu dla swoich użytkowników. Obecnie planuje pozyskać kolejną rundę finansowania i rozpocząć ekspansję na rynkach w Europie i USA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według raportu "State of Developer Nation" z 2022 roku, na rynku działało około 26 mln programistów, z czego znaczącą grupę stanowili front-end developerzy odpowiedzialni za tworzenie widocznego interfejsu stron internetowych i aplikacji. Ich praca w ponad 60 proc. polega na czasochłonnej, monotonnej i powtarzalnej konwersji elementów wizualnych na kod. Znaczną część tego procesu - aż ponad połowę - można jednak zautomatyzować. Przełoży się to na oszczędności finansowe dla firm oraz oszczędność czasu dla programistów, którzy dzięki temu mogą skoncentrować się na bardziej zaawansowanych zadaniach w organizacji.

Na przełomie ostatnich dwóch lat możemy dostrzec silny rozwój rynku oraz narzędzi low code. Przewidywania międzynarodowej firmy Gartner wskazują, że do 2030 roku ponad 60 proc. aplikacji mobilnych i webowych tworzonych będzie przy pomocy technologii low-code. Właśnie w ten trend wpisuje się startup założony przez Patryka Pijanowskiego i rozwijany wspólnie z Danielem Niedzielakiem oraz Sebastianem Kurzynowskim, którzy wnieśli do projektu doświadczenie pozyskane w pracy dla takich marek jak Goldman Sachs PKO Bank Polski czy Grupa Żywiec. Codejet pozwala zaoszczędzić minimum 50 proc. czasu developerów, przekształcając projekty utworzone w Figmie w czysty i gotowy kod.

- Według różnych szacunków, aż 60 proc. zadań developerów można zautomatyzować - i właśnie to jest naszym celem. Aktualnie, proces tworzenia interfejsu aplikacji często wygląda następująco: graficy komputerowi projektują go w programach takich jak Figma, a następnie programiści, opierając się na tych wizualizacjach, tworzą kod ręcznie. Codejet oferuje rozwiązanie tego problemu, umożliwiając automatyzację tego procesu i eliminując konieczność ręcznego tworzenia oraz sprawdzania kodu - komentuje Patryk Pijanowski, CEO Codejet. I dodaje: - Warta podkreślenia jest także jakość kodu generowanego przez Codejet. Jest uporządkowany i przetestowany, w tym za pomocą testów end-to-end. Dodatkowo jako jedyne narzędzie gwarantujemy pełną responsywność materiałów zawartych w kodzie, a co za tym idzie, stworzona przy pomocy naszego rozwiązania aplikacja będzie wizualnie dopasowana do wszystkich rodzajów urządzeń.

Codejet - finansowanie

Pod koniec 2022 roku Codejet pozyskało finansowanie w wysokości 1,1 mln zł od polskiego funduszu Terra Seed. Spółka przeznaczyła kapitał na stworzenie wersji alpha swojego produktu oraz przetestowanie go na pierwszych użytkownikach z różnych krajów. Zespół dokonał tego w krótszym czasie niż zakładano, a od kilku dni Codejet obecny jest także na takich portalach jak m.in. Product Hunt oraz Hacker News (Y Combinator).

Aktualnie z Codejet korzysta już ponad 1 800 profesjonalistów. - Wartość globalnego rynku platform low-code szacowano w 2022 roku na 22,5 mld dol., ze wskazaniem, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w najbliższych latach wyniesie ponad 26 proc.. Pozwala to przewidywać, że rynek ten osiągnie wartość przekraczającą 148 miliardy dolarów już w 2030 roku1. Jest to idealne miejsce dla ambitnych startupów z wizją szybkiego wzrostu, które mają szansę stać się znaczącym graczem na rynku. Właśnie tak postrzegamy Codejet, w który zainwestowaliśmy pod koniec 2022 roku. Co więcej Codejet został stworzony przez bardzo zaawansowany technologicznie zespół, który pomimo swojego młodego wieku - bo CEO niedawno skończył 20 lat - może pochwalić się skutecznym zbudowaniem już kilku firm i exitem z jednej z nich, a współtworzący projekt Daniel i Sebastian posiadają ogromne doświadczenie technologiczne i biznesowe. Pracując z nimi od niemal pół roku, utwierdziliśmy się w trafności naszej decyzji inwestycyjnej, a także z jeszcze większym optymizmem spoglądamy na dalszy rozwój spółki - wyjaśnia Paweł Szydłowski, Partner Zarządzający Terra Seed.

Codejet - plany

Zespół Codejet nieustannie kieruje swoje ambicje w stronę przyszłości. Obecnie intensywnie pracuje nad pozyskaniem kolejnej rundy finansowania, mającej na celu rozwinięcie działalności na rynkach zagranicznych i ugruntowanie marki na arenie międzynarodowej oraz udostępnienie klientom nowej, opracowywanej obecnie technologii Codejet Copilot. - Ta nowa funkcjonalność stanowi rozwinięcie obecnej wersji i umożliwi automatyczne generowanie ekranów użytkownika i materiałów graficznych na podstawie prostych instrukcji wyrażonych w języku ludzkim - naturalnym. Dzięki temu rozwiązaniu, zaangażowanie grafików komputerowych w proces tworzenia projektów zostanie znacznie zredukowane. Ponadto, startup planuje rozszerzyć aktualną wersję produktu o możliwość konwersji kodu na dodatkowe języki, takie jak Svelte, Angular, Flutter i Vue, jak również umożliwić pracę zespołową nad projektami realizowanymi przy użyciu Codejet - podsumowuje Sebastian Kurzynowski, CTO Codejet.

ZOBACZ RÓWNIEŻ