Metcycle pozyskuje 1,5 mln euro. Na pokładzie polski Market One Capital

Twórcy Metcycle
Twórcy Metcycle
Niemiecki startup Metcycle, który stworzył platformę do międzynarodowego handlu złomem i metalami z recyklingu, zamknął nową rundę finansowania. Firma pozyskała 1,5 mln euro - m.in. od polskiego funduszu Market One Capital.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Była to rynda pre-seed. Przewodzili jej polski fundusz Market One Capital oraz Dutch Founders Fund (DFF), do których dołączyli aniołowie biznesu Tom Bird, ambasador i weteran światowego przemysłu recyklingowego, oraz Louis Pfitzner, przedsiębiorca i inwestor w sektorze marketplaces.

The Village wchodzi do Hiszpanii. Tylko u nas!

Globalna gospodarka cyrkularna metali. To robi Metcycle 

Jak podaje firma, światowy rynek handlu złomem szacuje się obecnie na ponad 600 miliardów dolarów. Metale odgrywają kluczową rolę w inwestycjach związanych z infrastrukturą oraz w transformacji w kierunku zielonej gospodarki. I choć ich stosowanie przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 z uwagi na możliwość późniejszego recyklingu, sam proces produkcji metali hutniczych jest energochłonny i odpowiada za ponad 3,6 mld ton – lub ponad 10% – globalnej bezpośredniej emisji CO2 w skali roku. Z drugiej strony, w porównaniu z innymi materiałami, znaczącą zaletą metali jest fakt, że mogą być poddawane recyklingowi w nieskończoność, bez utraty jakości – przy 60-95% niższej emisji CO2.

Obecnie, mimo że rynek handlu złomem ma charakter międzynarodowy i materiał jest skupowany we wszystkich częściach zindustrializowanego świata, aż 70% światowych mocy produkcyjnych w zakresie wytopu metali znajduje się w Azji.

– Metcycle jeszcze bardziej usprawnia międzynarodowy handel niezbędnymi surowcami wtórnymi, zapewniając prawdziwie globalną gospodarkę cyrkularną oraz pomagając zmniejszyć ślad CO2 w przemyśle metalowym minimalizując zapotrzebowanie na kolejne surowce pierwotne. Może tak się dziać tylko wtedy, gdy metale z recyklingu są przedmiotem globalnego handlu – komentuje Tom Bird.

– Chcemy jeszcze bardziej usprawnić międzynarodowy handel metalami wtórnymi poprzez zapewnienie jakości produktów w połączeniu z ich szybkim i bezproblemowym zamawianiem i wysyłką. Poprzez cyfrowy kanał sprzedaży wprowadzamy zaufanie do rozdrobnionego globalnego sektora przemysłu – mówi Rafael Suchan, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Metcycle.

– Odciążamy dostawców, zdejmując z nich ciężar negocjacji, monitorowania płatności i przepływów logistycznych. Z kolei kupującym dajemy dostęp do materiałów najwyższej jakości i opcje płatności w lokalnej walucie – dodaje Sebastian Brenner, drugi współzałożyciel startupu i jego dyrektor zarządzający.

Przeczytaj więcej tekstów o zielonej transformacji

Inwestycja w Metcycle 

Obaj współzałożyciele Metcycle łączą doświadczenie w branży recyklingu metali poparte osiągnięciami w budowaniu i skalowaniu biznesów działających w modelu B2B.

Metcycle  planuje nadal poszerzać swoją ofertę w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów. Firma chce również dodać usługi z obszaru finansowania i zabezpieczania kupujących. W tym celu startup planuje stworzyć zespół zajmujący się międzynarodowym handlem metalami, a także zespoły skupiające się na rozwoju produktu cyfrowego i oprogramowania. W sumie, Metcycle planuje zatrudnić około dwudziestu nowych specjalistów w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Niektóre rekrutacje już się rozpoczęły, a aktualne oferty pracy można znaleźć na profilu LinkedIn firmy.

– Z przyjemnością rozpoczynamy współpracę z Sebastianem i Rafałem w ich misji zmierzającej do bardziej efektywnego i zrównoważonego handlu metalami do recyklingu. Biorąc pod uwagę ich doświadczenie i wiedzę, mają oni wyjątkową szansę, aby ją zrealizować. Jest to ogromny rynek, a Metcycle bardzo dobrze wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną w marketplaces z obszaru B2B – mówi Jacek Łubiński, partner w Market One Capital.

– Sebastian i Rafael znają rynek metali wtórnych jak nikt inny. Wykorzystując swoją głęboką wiedzę, zbudowali marketplace, który zaspokaja potrzeby zarówno kupujących, jak i sprzedających, tworząc przejrzystość i efektywność w całym łańcuchu wartości. Dzięki stworzonemu przez nich globalnemu portalowi wartość użytkowa złomu rośnie – to fantastyczna sytuacja, w której obie strony wygrywają – mówi Mart de Haar, partner w DFF.

ZOBACZ RÓWNIEŻ