Orlen najpopularniejszą stacją benzynową w Polsce

Stacja PKN Orlen
Stacja PKN Orlen, Fot. materiały prasowe
Z raportu opracowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy najchętniej tankują na stacjach Orlen. Na kolejnych miejscach uplasowały się BP oraz Lotos.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w Polsce funkcjonuje ponad 7,5 tys. stacji benzynowych. Najwięcej punktów posiada rodzima spółka PKN Orlen - to aż 1800 stacji. I to właśnie ta marka jest nie tylko najbardziej rozpoznawalna przez kierowców (kojarzy ją aż 92 proc. Polaków), ale również najchętniej wybierana. To przekłada się oczywiście na wyniki finansowe segmentu detalicznego PKN Orlen, które w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosły 1,4 mld złotych.

Orlen jako stację pierwszego wyboru wskazało 46 proc. ankietowanych. Na BP zagłosowało 12 proc., a na Lotos i Shell - 9 proc. Polski koncern jeszcze wyższy wynik zanotował jeśli chodzi o zaufanie społeczne - jak czytamy w komunikacie, stacjom Orlen ufa 60 proc. badanych. Klienci docenili wysoką jakość paliwa, a także obsługę.

- Segment detaliczny to jeden z filarów naszej działalności, który nawet w trudnym czasie pandemii przynosił zyski i korzystnie wpływał na pozycję finansową spółki. Dynamicznie go rozwijamy i to przynosi zakładane efekty - komentuje Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Stacje benzynowe odradzają się po lockdownie

Jak podała w komunikacie POPiHN, marża na sprzedaży benzyny Eurosuper 95 po sierpniu wzrosła w Polsce o 31,1 proc. wobec średniej marży z 2019 roku i wyniosła 20 groszy na litrze. Natomiast średnia marża na sprzedaży oleju napędowego wzrosła o 133,8 proc. i wyniosła również 20 groszy. Z powodu pandemii rynek energetyczny był mocno niestabilny, a marża na poziomie 20 groszy wprowadza na niego odrobinę "normalności" oznacza bowiem, że stacje znów zarabiają na paliwach, a nie tylko na jedzeniu czy produktach spożywczych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ