Nirby docenione zagranicą. Polski startup próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników"

Nirby
Nirby / Fot. materiały prasowe
Nirby wygrywa cztery nagrody podczas prestiżowego Startup Challenge UPenn 2024! Polski startup - jak tłumaczą pomysłodawcy - z pomocą AI i dronów próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Misją Nirby jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki rolnicy zarządzają glebą i nawożeniem, tak, by maksymalizowali plony, minimalizując koszty. Startup wykorzystuje w tym celu platformę do zarządzania uprawami, sztuczną inteligencję, dane satelitarne oraz autonomiczne drony. Piotr Lazarek, założyciel startupu, przekonuje, że technologia Nirby może obniżyć wydatki na nawozy o 40 proc. i zagwarantować do 15 proc. większe plony.

23-letni przedsiębiorca wyjaśnia, iż przewaga Nirby wynika z unikalnej technologii, płynnie integrującej trzy elementy: analizę satelitarną, autonomiczne drony i analizy gleby oparte na AI. - Ta innowacyjna metoda transformuje tradycyjnie powolny, pracochłonny i kosztowny proces badania gleby. Dotychczas rolnicy musieli czekać na wyniki badań tygodniami, co często sprawiało, że dane były przestarzałe z powodu szybko zmieniających się warunków środowiskowych na polu. Technologia Nirby pozwala na otrzymanie wyników już po kilku minutach. Przejście z próby przewidywania przyszłości na analizę w czasie rzeczywistym, pozwala rolnikom podejmować właściwe decyzje, które zwiększają produktywność i redukują wpływ na środowisko - mówi Piotr Lazarek. I dodaje: - 65 proc. wszystkich nawozów nigdy nie zostaje wykorzystywanych w uprawie, a zamiast tego spływa do naszych ekosystemów, przyczyniając się do emisji ponad 2 mld t CO2. Z innej perspektywy, taka ilość nawozów to równowartość 75 mld dol., które co roku po prostu rozpływają się w powietrzu.

Sprawdź też: Mata chce zadbać o zdrowie palących marihuanę. Zainwestował właśnie w aplikację do tego celu

Rozpęd Nirby dało pozyskanie finansowania w wysokości 400 tys. zł z NCBR, po którym startup uruchomił pierwszą wersję platformy, a ta szybko przyciągnęła prawie 200 polskich rolników. W ostatnich tygodniach firma otrzymała ekskluzywne zaproszenie do bezpośredniej prezentacji swojego rozwiązania przed prezydentem Andrzejem Dudą. Tryumf podczas amerykańskiego Startup Challenge UPenn 2024 to - jak mówią przedstawiciele Nirby - kolejny ważny krok w rozwoju firmy. Startup planuje wykorzystać nagrodę pieniężną (80 tys. dol.) na przyspieszenie rozwoju swojej technologii, rozszerzenie bazy klientów i przygotowanie do nadchodzących ekspansji na rynki międzynarodowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ