Mata chce zadbać o zdrowie palących marihuanę. Zainwestował właśnie w aplikację do tego celu

mata
Mata podczas Spotkań KML w Warszawie. / fot. Aleksander Żebrowski – Fundacja na rzecz Polskiej Młodzieży im. Ludwika Rajchmana
Raper Mata zainwestował w spółkę RiskSense. Startup przygotował darmową aplikację Cannabe, która ma badać stan uzależnienia poprzez serię krótkich pytań i monitorowanie ciała. Aplikacja może także ułatwić samokontrolę używania marihuany oraz przewidywać nawroty nałogu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

RiskSense ogłosił swojego nowego inwestora nieprzypadkowo 20 kwietnia, ponieważ jest to Międzynarodowy Dzień Marihuany.

Cannabe tworzą naukowcy

Założycielami spółki są prof. Mateusz Gola z Uniwersytetu Kaliforni, Michał Sokołowski i Maciej Skorko. Wszyscy byli naukowcami z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.

Do tego gronam jako inwestor dołącza Michał Matczak (znany jako Mata). Raper będzie odpowiedzialny za promocję aplikacji poprzez swoją Fundację 420, którą założył dwa lata temu.

– Przede wszystkim ma im pomóc w zrozumieniu swojej relacji z używką, pomoże im również w identyfikacji wyzwalaczy, które najczęściej powodują sięgniecie po marihuanę oraz poinformuje również użytkowników, czy i w jakim stopniu ich wzorzec korzystania z marihuany jest ryzykowny – tłumaczył w rozmowie z money.pl Michał Sokołowski, CEO RiskSense.

Jak działa Cannabe?

Użytkownik każdego dnia w aplikacji przez minutę odpowiada na pytania, dotyczące jego odczuć. Jeśli wyrazi zgodę, to aplikacja zbiera też dane na jego temat, takich jak: aktywność fizyczna, jakość snu czy rytm serca.

Narzędzie posiada także katalog ponad 20-tu interwencji z zakresu terapii kognitywno-behawioralnej. Przy użyciu obecnych możliwości dużych modeli językowych, twórcy stworzyli generatywną terapię, której treści komunikacji z chatbotem, formy audio i wideo będą bezpośrednio nawiązywać do doświadczeń użytkownika.

Cannabe dostępne za darmo dla prywatnych użytkowników i klinik leczących uzależnienia

Cannabe został stworzony jako “cyfrowy terapeuta”. Ma za zadanie wspierać pacjenta, poprzez przypomnienie o sposobie wykonywania zaleconych ćwiczeń, a także zbierać dane o uczuciach i stanie użytkownika, co powinno podnieść efektywność terapii.

W planach RiskSense ma zająć się też innymi nałogami np. od alkoholu, stymulantów, opiatów czy pornografii. W dalszej kolejności Cannabe pomoże w problemach zdrowia psychicznego jak PTSD (zespół stresu pourazowego).

Mata przeznaczy na startupy 1 mln zł

W 2022 r. Michał Matczak zapowiedział pomoc finansową dla startupowców oraz wsparcie organizacji walczącej z uzależnieniami. 

Raper obiecał, że przeznaczy milion złotych na startupy, 420 tys. zł na Fundację 420 oraz tę samą kwotę na stowarzyszenie MONAR przeciwdziałające narkomanii, bezdomności i zagrożeniom społecznym.

Mata słowa dotrzymał i pierwszy projekt dostał przed momentem wsparcie.Marihuana: gorący temat inwestycyjny

Marihuana: gorący temat inwestycyjny

Postępująca legalizacja marihuany sprawiła, że w USA powstał zupełnie nowy rynek, który szybko zyskuje na wartości i kreuje miejsca pracy – także w firmach technologicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ