Mity i możliwości, czyli wszystko, co warto wiedzieć o 5G

fot. East News
fot. East News
Właśnie teraz, i to w skali całego globu, technologia 5G wkracza do naszego życia. Dzięki niej uzyskamy ogromne, zupełnie nowe możliwości. Daje ona też pole do popisu dla licznych wyznawców teorii spiskowych. Szczególnie w dobie pandemii COVID-19.

Emocje, jakie wiążą się z technologią 5G, nikogo nie dziwią. Od strony technologicznej jest to prawdziwy przełom. Eksperci są zdania, że może to być największa zmiana jakościowa w historii bezprzewodowej łączności. Dlaczego? Otóż sieci 5G zagwarantują nie tylko dużą szybkość transmisji danych, lecz także zdecydowanie poprawią jej stabilność. W wielu sytuacjach technologia ta będzie nawet w stanie zastąpić sieci kablowe, np. tam, gdzie kładzenie fizycznego światłowodu nie będzie opłacalne ze względu na duże odległości. To szansa dla niewielkich miast i terenów wiejskich. 

Oczywiście 5G będzie nieoceniona także w miastach, gdzie teraz sieci 4G (czyli LTE) są mocno zapchane. Wspomnijmy o statystykach – w 2018 r. w Polsce średnio na jedną kartę SIM transferowano nieco ponad 5 GB, w 2020 r. było to już niemal 12 GB, w 2023 r. ma to być już ponad 38 GB, a w 2025 r. – prawie 86 GB. To gigantyczny wzrost, i to w krótkim czasie. Nic więc dziwnego, że dominująca teraz technologia nie jest w stanie obsłużyć tak gigantycznego ruchu. Dość powiedzieć, że eksperci szacują, iż sieć LTE jest w stanie obsłużyć jednocześnie około miliona urządzeń na 500 km2, podczas gdy 5G będzie w stanie bez wyraźnych spowolnień połączyć się z tą samą...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 8/2020 (59)

Więcej możesz przeczytać w 8/2020 (59) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ