Ministerstwo Cyfryzacji: platformy startowe szansą na zmiany w Polsce Wschodniej

fot. Ministerstwo Cyfryzacji
fot. Ministerstwo Cyfryzacji 80
W czerwcu tego roku ogłoszony został konkurs o dotację na rozwój działalności dla startupów, które pozytywnie zakończą inkubację w ramach platform startowych (dofinansowanie 1 mln zł) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W czerwcu tego roku ogłoszony został konkurs o dotację na rozwój działalności dla startupów, które pozytywnie zakończą inkubację w ramach platform startowych (dofinansowanie 1 mln zł) - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Konkurs z pulą środków 300 mln zł, w podziale na rundy, potrwa do września 2020 roku. Szansę na pozyskanie dofinansowania będą miały także kolejne, kończące inkubację start-upy. W spotkaniu z animatorami platform startowych w Puławach wzięli udział wiceminister Artur Soboń oraz dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP Marcin Seniuk. Gospodarzem spotkania był prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego Tomasz Szymajda.

Platformy startowe dla nowych pomysłów to kompleksowy program inkubacji innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup w Polsce Wschodniej. Wsparcie jest skierowane do osób fizycznych z całej Polski i z zagranicy, które chcą założyć i z sukcesem prowadzić swoją firmę w makroregionie Polski Wschodniej oraz rozwijać jej działalność na rynku krajowym i międzynarodowym. Działanie ma charakter dwuetapowy: inkubacja (rozwój) pomysłu oraz dotacja na rozwój działalności startupu.

- Dla tych którzy mają dzisiaj pomysły, chcą skorzystać ze wsparcia platform, dla starupów, czy to w Puławach, gdzie specjalizacje są bardzo atrakcyjne czy w innych inkubatorach wsparcie jest całkowicie bezpłatne. To nie tylko wsparcie eksperckie bezpośrednio związane z biznesem, ale wszystko to, co jest potrzebne aby prowadzić biznes. To projekt finansowany z budżetu państwa i środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Polska Wschodnia – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister Artur Soboń.

Każda z platform startowych oferuje kilkumiesięczny intensywny program inkubacji. Udział w nim jest dla startupowców bezpłatny. Celem inkubacji jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji, z wykorzystaniem szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb związanych z rozwojem startupu (informatycznych, inżynieryjnych, marketingowych, badań rynku, księgowych, prawnych, dostęp do stanowiska pracy). Tak szerokie wsparcie jest możliwe dzięki temu, że platforma to partnerstwo, które tworzą m.in. szkoły wyższe, fundusze venture capital, przedstawiciele biznesu, a których działania animuje ośrodek innowacji (park naukowo-technologiczny). 

- Szerokie partnerstwa projektów platform startowych stanowią niezwykłą szansę rozwoju makroregionu Polski Wschodniej. Współpraca ośrodków innowacyjności, uczelni i dużego biznesu pozwala startupom na osiągniecie wymiernych efektów w postaci zweryfikowanych modeli biznesowych, które bazować będą na innowacyjnych, technologicznych rozwiązaniach. Poza korzyściami biznesowymi, gospodarczymi, widzimy dużą wartość oferty platform również w tym, że budują tendencje przedsiębiorcze w całej Polsce. Pokazują osobom z innowacyjnym pomysłami, że droga do biznesowego sukcesu nie musi być bardzo kręta, że pasja i wytrwałość mogą okazać się wystarczające dla zbudowania przedsięwzięć, które spełniają życiowe marzenia. Wierzymy, że wśród tysięcy pomysłodawców znajdują się przyszli właściciele polskich "jednorożców" – mówił Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Łączne dofinansowanie dla 6 platform to 108,4 mln zł, w tym ok. 92 mln zł Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Obecnie w platformach startowych jest inkubowanych łącznie 230 startupów. Do tej pory wsparcie otrzymało 440 startupów, szacujemy, że do połowy 2023 r. inkubacją zostanie objętych łącznie blisko 1500 startupów, które będą stanowiły naturalny "pas transmisyjny" innowacji do regionalnych gospodarek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ