Meta zwolni jeszcze 10 000 pracowników

Mark Zuckerberg, CEO Meta / Fot. Mandel Ngan, AFP
Mark Zuckerberg, CEO Meta / Fot. Mandel Ngan, AFP
Meta zwolni 10 000 kolejnych pracowników i poniesie koszty restrukturyzacji w wysokości od 3 do 5 miliardów dolarów - ogłosiła firma.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dyrektor generalny Mark Zuckerberg ostrzegł, że niestabilność gospodarcza może trwać przez wiele lat. Akcje Meta po ogłoszeniu cięć wzrosły o ok. 5,5%.

- Oto harmonogram, którego powinieneś się spodziewać: w ciągu najbliższych kilku miesięcy liderzy organizacji ogłoszą plany restrukturyzacji, skupiające się na spłaszczeniu naszych organizacji, anulowaniu projektów o niższym priorytecie i obniżeniu wskaźników zatrudnienia – powiedział Zuckerberg w przesłaniu do pracowników, które również opublikowane są na blogu firmy.

Zobacz: Najniższa krajowa w Niemczech

Dodał, że Meta planuje zamknąć 5000 dodatkowych otwartych ról, których jeszcze nie obsadziła. W ukłonie w stronę utrzymującej się niepewności gospodarczej Zuckerberg zauważył, że firma powinna przygotować się na "możliwość, że ta nowa rzeczywistość gospodarcza będzie trwała przez wiele lat".

Meta musi się skurczyć

W zgłoszeniu do SEC Meta stwierdziła również, że przewiduje obniżenie całkowitych wydatków w 2023 r. Chce zaoszczędzić od 86 do 92 mld dol.

Nowa runda zwolnień następuje po poprzedniej, ogłoszonej w listopadzie ub.r., która dotknęła ponad 11 000 pracowników, co stanowiło ok. 13% całego personelu Meta.

Zuckerberg określił rok 2023 jako "rok efektywności" firmy, w którym marka zamierza stać się silniejszą i bardziej zwinną organizacją.

- Jesteśmy firmą technologiczną, a naszym ostatecznym produktem jest to, co tworzymy dla ludzi – powiedział Zuckerberg. W ramach restrukturyzacji firma zwiększy również liczbę bezpośrednich podwładnych każdego menedżera.

Zuckerberg powiedział analitykom w lutym, że Meta planuje wyciąć projekty, które nie działają lub mogą już nie być kluczowe, jednocześnie usuwając warstwy średniego kierownictwa, aby szybciej podejmować decyzje.

- Szczuplejsza organizacja szybciej zrealizuje swoje najważniejsze priorytety – głosi komunikat Zuckerberga.

Sprawdź: Jak zarobić 1000 zł dziennie

Mimo to Meta nadal wydaje miliardy dolarów na rozwój technologii rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej, wymaganych do zbudowania cyfrowego wszechświata, który ukuł metaverse. Dział Reality Labs firmy, którego zadaniem jest stworzenie metaverse, stracił ok. 13,7 mld dolarów w 2022 roku przy 2,16 miliarda dolarów przychodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ