Kiedy Alexa przemówi po polsku? [TYLKO U NAS]

fot. Flickr.com, lic.: CC BY 2.0 fot. Flickr.com, lic.: CC BY 2.0
Gdańsk to siedziba centrum rozwoju Amazona. To tam rozwijane są usługi głosowe, w zasadzie to tam Alexa uczy się mówić m.in. po polsku. Czy się nauczy?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gdańsk to siedziba centrum rozwoju Amazona. To tam rozwijane są usługi głosowe, w zasadzie to tam Alexa uczy się mówić m.in. po polsku. Czy się nauczy?

To pytanie zadawano w czasie tegorocznej edycji konferencji Innovation@Amazon wielokrotnie. Ale warto pamiętać, że innowacje koncernu to nie tylko technologie Text-to-Speech. To zaawansowane rozwiązania do tego by przesyłać, przetwarzać, przechowywać i udostępniać dane. 

Do tego by usługi były dostępne globalnie, intuicyjne i pobudzały wyobraźnię developerów pracuje międzynarodowy zespół. 20 ogromnych serwerowni rozsianych po całym świecie jest ze sobą stale połączona. To daje nowe możliwości biznesowe i o to właśnie Amazonowi chodzi - by przyciągać jak najwięcej firm (dowolnej wielkości), które są w stanie kreatywnie podejść do chmurowych rozwiązań Amazon Web Services (AWS). AWS dziś to ponad 150 różnych usług. 

Amazon to także uczenie maszynowe, które także dostępne jest jako usługa. Ponownie, przygotowana na tyle prosto, by mogły z niej korzystać nawet niewielkie firmy, które chcą zarobić dzięki algorytmom i wykorzystaniu danych. 

Wracając do Alexy, która w czasie Innovation@Amazon wcieliła się w rolę wirtualnej gospodyni zapowiadającej i witającej prelegentów. Uczy się polskiego, a w zasadzie uczą ją polskiego inżynierowie, którzy tworzyli polski syntezator mowy Ivona. 

Od 2013 roku, kiedy to Amazon kupił polską firmę nauczyli Alexę porozumiewać się w 9 językach, w tym angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, japońskim, portugalskim i hiszpańskim oraz ich odmianami. Na razie firma nie ujawnia jaki poziom zaawansowania Alexa osiągnęła w Polskim. 

Rafał Kukliński stojący na czele działu Amazon Text-to-Speech i Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku powiedział - prace trwają, nie podam konkretnej daty, ale prace postępują. Kukliński zaprezentował w zaaranżowanym w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku (gdzie odbywała się konferencja) smart apartamencie to jak Alexę można wykorzystać w inteligentnym domu. Alexa zadba o to by posprzątać, znajdzie przepisy na smaczne dania, uporządkuje naszą listę zakupów, przywoła z końca domu dziecko słuchające głośno muzyki w słuchawkach i zaalarmuje jeśli w domu wydarzy się coś niepokojącego. 

Zastosowań systemu Amazon Echo, na bazie którego działa Alexa, może być wiele. Firma przygotowała moduł działający np. w samochodzie. A wracając do języka Polskiego. Dlaczego wciąż nie jest on dostępny? Bo nie o samo mówienie w Echo chodzi. Alexa musi korzystać z wielu źródeł informacji, przetwarzać dane, wyczuwać nasze emocje i na nie reagować. Samo rozpoznawanie języka polskiego to zdecydowanie za mało, zresztą to już potrafi.

Dodatkowo Alexa niebawem zmieni swój głos. Opcjonalnie będzie do nas mówić głosem Samuela Lee Jacksona, pamiętnego Juls’a z Pulp Fiction. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY