Jürgen Rigterink, EBOiR: Polska otrzyma wsparcie, ale tylko w wybranych obszarach [TYLKO U NAS]

Jürgen Rigterink, EBOiR: Polska otrzyma wsparcie, ale tylko w wybranych obszarach [TYLKO U NAS]
- Polska, podobnie jak inne kraje Europy, jest mocno dotknięta przez pandemię COVID-19. Dlatego zamierzamy utrzymać naszą aktywność, bo Polska go potrzebuje - zadeklarował w odpowiedzi na pytania My Company Polska Jürgen Rigterink, obecny prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jürgen Rigterink, zaznaczył, że wsparcie udzielane polskiej gospodarce będzie nastawiona na konkretne obszary. Będzie to przede wszystkim zaangażowanie w dalszą transformację w kierunku tzw. zielonej gospodarki. 

Jak dodał obecny prezydent EBOiR, na wsparcie mogą liczyć także polskie małe i średnie firmy. - Sektor ten jest kręgosłupem nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Będziemy je wspierali zarówno bezpośednio, np. przez specjalne programy oraz dzielenie się wiedzą, jak i pośrednio - powiedział.

Jürgen Rigterink odnosząc się do polskich firm zaznaczył, że we wsparciu tego typu przedsiębiorstw w kraju najlepiej sprawdza się współpraca z większymi partnerami. - W Polsce sektor MSP wspieramy m.in. przez banki i instytucje finansowe - powiedział. Zdaniem obecnego prezesa banku obecnie dla polskich małych i średnich firm potrzebny jest dostęp do kapitału prywatnego. - Stworzyliśmy w tym celu konkretne programy, jak Venture Capital Investment Programme. Wspieramy także fundusze private equity w ich inwestycjach w tym zakresie - dodał. 

Podczas konferencji prasowej wystąpiła także nowo wybrana prezydent EBOiR Odile Renaud-Basso, dyrektor generalna we francuskim ministerstwie gospodarki i finansów. Jej jedynym konkurentem był polski minister finansów Tadeusz Kościński. Jak powiedziała, jednym z zadań EBOiR będzie wsparcie tych krajów, które są mocno uzależnione od m.in. wydobycia węgla i przekształcenie gospodarki europejskiej w innowacyjną, "zieloną" strefę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY