Inwestycja w startup to jak małżeństwo z zaplanowanym rozwodem. Wywiad z Markiem Garniewskim

ORLEN VC
Orlen VC: Marek Garniewski, Konrad Biniewicz, Konrad Wysmułek, Magdalena Olczak-Nowicka, fot. Michał Mutor
Rynek VC szuka przede wszystkim projektów rozwijanych przez silne i zmotywowane zespoły. Produkt oferowany przez startup muszą chcieć kupować ludzie, gdyż jest cała masa firm sprzedających świetne produkty, ale na które nie ma zapotrzebowania - tłumaczy Marek Garniewski, prezes zarządu Orlen VC.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Marek Garniewski brał udział w panelu poświęconemu inwestycjom na rynku venture capital. - Obecnie dużym problemem dla rynku publicznego są niskie wartości społek, na które patrzy się przez pryzmat kryzysu. Firmy mierzą się z wieloma wyzwaniami, co przekłada się również na rynek prywatny - zauważa Garniewski.

Spółki poszukujące finansowania zanotowały istotny spadek wycen, jednak - jak przekonuje prezes zarządu Orlen VC - pieniędzy na rynkach wciąż jest sporo, zmieniło się za to podejście inwestorów, którzy stali się ostrożniejsi. - To bardzo dobrze, że fundusze zaczęły skrupulatniej weryfikować projekty, zamiast rozdawać środku na lewo i prawo - dodaje Marek Garniewski.

W trakcie rozmowy z My Company Polska Garniewski określił inwestycję w startup jako małżeństwo z zaplanowanym rozwodem. Dlaczego? Czego nie robić podczas "pierwszej randki" z inwestorem? Odpowiedzi znajdziecie w naszym wywiadzie!

Rozmowa odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Orlen VC - wywiad

Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy z przedstawicielami Orlen VC o strategii reprezentowanego przez nich funduszu. Wywiad jest dostępny TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ