Innowacyjny system CoolCryo został po raz pierwszy wykorzystany podczas operacji kardiochirurgicznej

Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów.
Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów. / Fot. mat.pras.
Notowana na GPW spółka Medinice S.A. ogłosiła pierwsze wykorzystanie systemu CoolCryo® w terapii migotania przedsionków podczas badania klinicznego tego innowacyjnego systemu do kardiochirurgicznej krioablacji serca. To jeden z najważniejszych kamieni milowych w historii grupy Medinice S.A.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Migotanie przedsionków powoduje nieregularną pracę serca, która prowadzi do wielu zagrożeń, w tym dwukrotnego wzrost ryzyka zawału, pięciokrotnego wzrostu ryzyka udaru mózgu i niewydolności serca, a także przyczynia się do demencji i pogorszenia funkcji poznawczych. Ten poważny problem dotyczy ponad 59 milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich trzech dekad umieralność, której powodem było migotanie przedsionków znacznie wzrosła, z liczby 117 038 zgonów w 1990 r. do 315 337 zgonów w 2019 r. na całym świecie. Występowanie tej jednostki chorobowej wiąże się z również z olbrzymimi kosztami opieki zdrowotnej. Badanie przeprowadzone w 2020 roku w Szkocji wykazało, że roczny koszt utrzymania pacjenta ze zdiagnozowanym i leczonym migotaniem przedsionków wynosi około 3800 GBP, natomiast dane z Danii z 2017 r. wskazują, że średnie trzyletnie koszty to około 20 000 do 27 000 Euro. Mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów również w Polsce.

Rozwijany przez Medinice S.A. system CoolCryo zaprojektowany został do przeprowadzania zabiegów krioablacji tkanki serca u pacjentów ze wskazaniem do operacji kardiochirurgicznej, u których zdiagnozowano istotną niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej i towarzyszące jej migotanie przedsionków. Z danych literaturowych wynika, że zastosowanie krioablacji w leczeniu zaburzeń rytmu serca wpływa na wydłużenie okresu wolnego od nawrotów arytmii, czyli wyleczenia. System CoolCryo dzięki zastosowaniu szeroko dostępnego ciekłego azotu, jako czynnika chłodzącego, w porównaniu do argonu lub tlenku azotu, zapewnia uzyskanie niższej temperatury mrożenia, gdyż działa w bardziej wydajnym zjawisku fizycznym niż dostępne systemy krioablacyjne. Dzięki temu rozwiązaniu wykonana za pomocą systemu CoolCryo® kardiochirurgiczna krioablacja w sposób bardziej precyzyjny dokonuje eliminacji obszarów tkanki mięśnia sercowego odpowiedzialnych za zaburzenia w układzie bodźcoprzewodzącym.

Opracowany przez Spółkę wyrób medyczny łączący nowoczesną technologię z powszechnie znanymi właściwości ciekłego azotu, wskazuje wiele korzyści w porównaniu do obecnych rozwiązań. Są nimi przede wszystkim zmniejszone ryzyko proceduralne, skuteczne i trwałe rezultaty oraz zmniejszenie kosztów zabiegu. Dodatkowo procedura przeprowadzana jest tak aby zapewnić jak najkrótszy czas zabiegu.

Pionierskie osiągnięcie w leczeniu migotania przedsionków

- Pierwszy zabieg z wykorzystaniem systemu CoolCryo u pacjenta stanowi doniosłe osiągnięcie w dziedzinie kardiochirurgii. Ta przełomowa technologia ma potencjał zrewolucjonizowania leczenia arytmii, oferując chirurgom szybszą i bardziej skuteczną opcję terapeutyczną dla pacjentów. – komentuje Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, główny wynalazca badanego urządzenia.

4 lipca 2024 roku Medinice S.A. poinformowała o włączeniu pierwszego pacjenta do badania klinicznego pod tytułem: „Ocena bezpieczeństwa i skuteczności systemu CoolCryo do kardiochirurgicznej krioablacji serca w terapii migotania przedsionków” prowadzonego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem dr hab. n. med. Tomasza Hrapkowicza. Rozpoczęcie badania klinicznego jest realizacją bardzo ważnego Kamienia Milowego będącego zwieńczeniem wielu lat ciężkiej pracy i zaangażowania ze strony wynalazców i pracowników spółki. Jest to również moment wyczekiwany przez wielu inwestorów ze względu na przybliżenie projektu do komercjalizacji. Dostępne dane pokazują jednoznacznie, że jest o co walczyć. Według Global Market Insight światowy rynek technologii ablacji serca w 2022 roku wart był pod względem przychodów 3,5 miliarda dolarów. Szacuje się, że jego wartość w 2026 roku ma osiągnąć aż 8 miliardów dolarów. W Europie, bez zmiennie od roku 2008, kiedy to nastąpiło głośne przejęcie CryoCathw za 350 mln USD na pozycji lidera w tej dziedzinie utrzymuje się Medtronic. W USA prym wiedzie Boston Scientific który, aby dorównać kroku konkurencji, zakupił w 2018 r. spółkę Cryterion Medical za 202 mln USD.

- Jesteśmy dobrej myśli i trzymamy kciuki za zdrowie pacjentów, którzy biorą udział w badaniach. Kliniczne potwierdzenie bezpieczeństwa i skuteczności naszego systemu otwiera przed nami możliwość intratnej komercjalizacji, rozwijanego od wielu lat projektu. – dodaje Sanjeev Choudhary jeden z pomysłodawców projektu oraz prezes zarządu Medinice S.A.

Zarząd Spółki liczy na powodzenie komercjalizacji projektu CoolCryo. Zyskiem ze sprzedaży projektu zamierza w przyszłości dzielić się z Akcjonariuszami Medinice SA., zgodnie z polityką dywidendową zakładającą minimum 50% kwoty z zysku do podziału.

Sprawdź także: Stajemy się ofiarami nadmiaru

ZOBACZ RÓWNIEŻ