Gry o kosmosie znów na topie. W planach m.in. symulator przetrwania na Marsie oraz naprawy łazików

gry o marsie
Fot. materiały prasowe
Gry o kosmosie zawsze miały grono oddanych fanów, jednak liczba takich tytułów nie zawsze szła w parze z popytem. Wszystko wskazuje na to, że niebawem produkcji dotyczących innych planet będzie coraz więcej, co ma związek z trwającą właśnie marsjańską misją łazika Perseverance.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tego typu zjawiska pojawiają się cyklicznie. Kiedy w 2015 roku - z sukcesem - na ekranach kin zadebiutował "Marsjanin" Ridleya Scotta, producenci ponownie dostrzegli potencjał w historiach o eksploracji kosmosu. W tamtym okresie powstało kilka gier - również planszowych - które w jakiś sposób czerpały z przychylnych opinii o "Marsjaninie". Chociażby planszówka "Terraformacja Marsa" (premiera w 2016 roku) już uznawana jest za tytuł wręcz kultowy, a co jakiś czas trzeba organizować jej dodruk, gdyż wciąż cieszy się wielkim powodzeniem. Oczywiście uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że bez "Marsjanina" nie byłoby sukcesu "Terraformacji" (i innych podobnych gier), ale Ridley Scott z pewnością tchnął nową siłę w nieco zapominany gatunek.

Teraz podobną rolę może odegrać łazik Perseverance, którego misję śledzi cały świat, a materiały przesyłane z Czerwonej Planety budzą po prostu zachwyt. Na naszych łamach pisaliśmy już o filmie w 4K, który został zmontowany ze zdjęć wykonanych przez pojazd, a także o aplikacji AR, która przybliża użytkownikom historię lotów na Marsa.

Gry o kosmosie - premiery

Polskie studia gamedevowe już teraz zapowiedziały kilka premier związanych z eksploracją kosmosu. 

Weird Fish pracuje nad Oddyssey: Your Space, Your Way, a więc grą w stylizacji komiksowej z domieszką humoru. Rozgrywka obejmuje podróż statkiem kosmicznym w kierunku nieznanej planety. Podczas lotu gracz zmierzy się z wieloma wyzwaniami i będzie m.in. usuwać awarie, utrzymywać poziom gazów/tlenu w normie. Wśród przeszkód, które pojawią się na jego drodze, będą zagrożenia tj. ataki obcych, czarne dziury i inne zaskakujące zdarzenia. Gracz podczas podróży będzie odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również swoich współtowarzyszy – kilka tysięcy zahibernowanych ludzi.

Tytuł jest przystosowany do trybu kooperacyjnego, który będzie dostępny już na etapie Early Access. Premiera Oddyssey: Your Space, Your Way we wczesnym dostępie planowana jest w połowie br. W pierwszej kolejności gra zostanie udostępniona na PC, następnie tytuł zostanie dostosowany do wersji konsolowych.

Wydawcą projektu jest 505 Games, globalny wydawca i dystrybutor gier, należący do koncernu Digital Bros.

Dwie produkcje rozwija Pyramid Games. Spółka pracuje nad symulatorem przetrwania na Czerwonej Planecie - Occupy Mars: The Game, przy którego tworzeniu konsultuje się z uczestnikami projektu HI-SEAS, szkoleniowej stacji marsjańskiej z siedzibą na Hawajach. Głównym celem jest odwzorowanie w jak najwierniejszym stopniu środowiska Czerwonej Planety, przy zachowaniu satysfakcjonującej rozgrywki. W ramach tej produkcji studio współpracuje z osobami mocno powiązanymi z branżą kosmiczną, m.in. uczestnikami misji HI-SEAS Valoria 1, której członkowie nagrali dla Pyramid Games wielogodzinne materiały, które zostaną uwzględnione w kampanii marketingowej gry.

Prolog Occupy Mars: The Game dostępny jest od sierpnia minionego roku na platformie Steam.

Inna produkcja, powiązana ściśle z tematyką kosmiczną to Rover Mechanic Simulator, która miała swoją premierę w pełnej wersji miał w listopadzie 2020 roku. W połowie lutego br. twórcy udostępnili DLC do gry. Perseverance to najnowszy sprzęt, który dołączył do floty marsjańskich pojazdów, składającej się z Curiosity, Spirit, Opportunity i Sojourner, a także marsjańskiego helikoptera Ingenuity. Zadaniem gracza jest konserwacja i naprawa łazików oraz ich podzespołów. Spółka, przygotowując ten model, korzystała z dostępnej dokumentacji technicznej NASA oraz konsultowała się z konstruktorami prawdziwych łazików.

Połączenie "symalutora mechanika" z kosmosem zaoferuje również studio Atomic Jelly. Podmiot pracuje nad grą Space Mechanic Simulator. Będzie to symulator kosmicznego mechanika skoncentrowany na naprawie promów i stacji kosmicznych. Akcja gry odbywa się w kosmosie na orbitach Marsa, Ziemi i Księżyca, a także na ich powierzchni. Zadaniem gracza podczas każdej misji jest zlokalizowanie uszkodzonej części statku kosmicznego, satelity lub łazika. Maszyna zbudowana jest z setek części, które można wyjąć i wymienić. Produkcja posiada wymagającą kampanię dla jednego gracza, w której postać otrzymuje coraz to bardziej złożone misje. Elementy gameplay’ u zawierają m.in. zasoby tlenu – z wizualizacją jego zapasu na skafandrze, czy zasoby energii, oraz realistycznie przedstawione zakłócenia i utrudnienia wynikające z fabuły rozgrywki. W SMS gracz będzie miał możliwość skorzystania ze specjalnych filtrów pozwalających na segregowanie zadań względem licencji, czy uzyskanej punktacji.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY