Funt brytyjski z wizerunkiem króla

Królowa
Fot. shutterstock.
Odeszła Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa i 15 innych państw. Jej wizerunek na banknotach brytyjskiej waluty zastąpi portret króla Karola III. Bank Anglii szacuje, że potrwa to co najmniej 2 lata.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wielką Brytanię pogrążoną w żałobie czeka wiele kluczowych zmian w nadchodzących miesiącach. Od przekształcenia tekstu hymnu narodowego Zjednoczonego Królestwa, przez wymianę paszportów i flag z inicjałami królowej, po istotną zmianę w jednej z głównych walut świata.

Obecnie w obiegu jest około 4,5 miliarda banknotów z głową królowej, o łącznej wartości 80 miliardów funtów. Teraz, gdy po śmierci Elżbiety II, na tronie zasiądzie król Karol III zgodnie z obowiązującymi zasadami – wizerunek królowej zastąpi na banknotach jej syn.

Funty z nowym królem

Jak poinformował Bank Anglii wymiana funtów na pieniądze z wizerunkiem króla potrwa co najmniej dwa lata. Ostatnio podobną operację w mniejszej skali instytucja przeprowadzała w ramach wymiany 50-cio funtowych papierowych banknotów na syntetyczne.

Pierwsze monety z wizerunkiem Elżbiety II weszły do obiegu w rok po objęciu przez nią tronu. Pierwsze banknoty siedem lat później.

- Obecne banknoty z wizerunkiem Jej Wysokości Królowej nadal będą prawnym środkiem płatniczym – przekazał Bank Anglii i podkreślił, że Elżbieta II była pierwszym monarchą, który znalazł się na banknotach Banku Anglii.

Nie tylko funty, ale i dolary

Wizerunek monarchini zdobi też kanadyjskiego i australijskiego dolara. Królowa Elżbieta II była bowiem głową państwa tych krajów. Po zakończeniu żałoby narodowej oba potężne państwa staną przed ważnymi decyzjami, czy w niedalekiej przyszłości zrezygnować z przywódcy Karola III i przeprowadzić wybory prezydenckie. Takie zamiary Australia i Kanada ujawniają od lat.

Ikoniczna postać

Portrety królowej po raz pierwszy pojawiły się na banknotach emitowanych przez Bank Anglii w 1960 roku. Od tamtej chwili jej wizerunek pojawiał się na wszystkich kolejnych seriach.

Elżbieta II faktycznie była jedynym brytyjskim monarchą na banknotach Banku Anglii, choć nie jedynym monarchą na brytyjskich banknotach.

W XVIII i XIX wieku Królewski Bank Szkocji umieścił na papierowej walucie wizerunki Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV. Tradycja szkockiej odrębności zachowała symboliczne znaczenie – aktualnie na banknocie o nominale 20 funtów szkockich emitowanym przez Clydesdale Bank jest portret XIV-wiecznego króla Szkotów Roberta I Bruce'a.

Zmiany w biznesie

Jak informuje brytyjski dziennik The Guardian śmierć królowej jest istotna z punktu działalności biznesowej wielu firm powiązanych z Pałacem Buckingham. Od firmy Angostura bitters z Trynidadu i Tobago do kowala z Sussex Zacka Trelivinga, królewski nakaz dotyczy obecnie ponad 600 firm, które w przeszłości zaopatrywały królewskie gospodarstwo domowe.

Wśród marek korzystających z herbu królowej w swoich materiałach marketingowych są m.in. fortepiany Steinway, gin Gordon's i jubilerzy Swarovski, a także inżynierowie dźwięku, hydraulicy, producenci ogrodzeń czy młynarze.

Marki po śmierci królowej straciły swój status, chyba że nowy nakaz przyzna im ich następca lub inny członek rodziny królewskiej, który stanie się grantodawcą – czyli w tym przypadku Wiliam, który wkrótce zostanie ogłoszony księciem Walii.

To jednak może trochę potrwać. Kiedy zmarł książę Filip, posiadacze jego królewskiego nakazu otrzymali dwa lata karencji. Jak informuje portal Money.pl nowy monarcha mógłby zdecydować o dostosowaniu kryteriów, które należy spełnić, aby zostać posiadaczem królewskiego nakazu, na przykład poprzez zwiększenie nacisku na zrównoważony rozwój.

Inspiracje: Jan Wedel - historia wizjonera.

ZOBACZ RÓWNIEŻ