Funty z wizerunkiem nowego króla

karol III
Fot. shutterstock.
Portret króla Karola III będzie zdobić 4 banknoty. Emisja funtów brytyjskich z wizerunkiem nowego przywódcy rozpocznie się w 2024 roku. Bank Anglii poinformował, że nadal będzie można używać wszystkich banknotów polimerowych, na których widnieje królowa Elżbieta II.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wizerunek króla Karola III będzie widoczny na banknotach 5-,10-,20- i 50-funtowych. Bank Anglii opublikował ich wzory, które wzbudziły zainteresowanie całego świata.

PR-owa siła brytyjskiej monarchii

Na tym polega siła brytyjskiej monarchii. Bez wątpienia Wielka Brytania marketingowo wygrywa utrzymując rodzinę królewską, jako władzę reprezentacyjną. Inne państwa nie mogą liczyć na to, że informacja o symbolicznej zmianie na banknotach obiegnie cały glob.

Bank Anglii wydał w tej sprawie komunikat: "Nowe banknoty zostaną wydrukowane tylko w celu zastąpienia zużytych i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty. Nasze podejście jest zgodne z wytycznymi rodziny królewskiej, aby zminimalizować środowiskowy i finansowy wpływ tej zmiany" – czytamy na stronie internetowej Banku Anglii.

62 lata Elżbiety II na funtach

Brytyjczycy przyzwyczaili się do wizerunku królowej Elżbiety II na funtach. Widnieje na nich od 62 lat. Pierwszy banknot jednofuntowy przedstawiający jej podobiznę został wyemitowany w 1960 r.

Banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu w połowie 2024 r. Ich wygląd poza umieszczeniem portretu Karola III na awersie banknotów oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym nie ulegnie zmianie.

Próby usunięcia wizerunku królowej

Ciekawostką dla fanów rodziny królewskiej może być informacja o tym, że w trakcie panowania Elżbiety II były próby usunięcia jej wizerunku z banknotów, monet i znaczków pocztowych. Jednak królowa Elżbieta nie zgodziła się na taką propozycję, zdając sobie sprawę, że symboliczne znaczenie powiązania wizerunku monorchy z walutą jest bezcenne dla ugruntowania jej władzy w świadomości obywateli Wielkiej Brytanii.

Powyższą historię wnikliwie opisał Andrew Marr w książce "Prawdziwa Królowa".

ZOBACZ RÓWNIEŻ