Francja wstrzymała sprzedaż iPhone'a 12 przez promieniowanie. Apple zareaguje

Francja zbanowała iPhone'a 12 / Fot. Jack Skeens,
Francja zbanowała iPhone'a 12 / Fot. Jack Skeens, Shutterstock
Francja zablokowała sprzedaż telefonu iPhone 12 z powodu poziomu promieniowania. Apple obiecało, że wyda aktualizację oprogramowania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Apple planuje zaktualizować oprogramowanie iPhone'a 12 dla użytkowników we Francji po tym, jak regulatorzy tego kraju nakazali wstrzymanie sprzedaży modelu z 2020 roku z powodu obaw związanych z promieniowaniem.

"Wydamy aktualizację oprogramowania dla użytkowników we Francji, aby dostosować się do protokołu stosowanego przez francuskich regulatorów. Oczekujemy, że iPhone 12 będzie dalej dostępny we Francji" - stwierdził rzecznik Apple'a w wywiadzie dla telewizji CNN.

Sprawdź: CEIDG

Francuska Narodowa Agencja Częstotliwości, ANFR, nakazała we wtorek natychmiastowe wycofanie iPhone'a 12 z francuskiego rynku, twierdząc, że przekracza on europejskie limity narażenia na promieniowanie. 

ANFR orzekła również, że w przypadku iPhone'ów 12 już w użyciu, Apple musi podjąć "wszystkie niezbędne środki korygujące, aby jak najszybciej dostosować telefony do norm" lub będzie musiał je wycofać.

Apple nie może zlekceważyć tej decyzji

Apple poinformowało po paru dniach, że wstrzymanie sprzedaży było związane "z konkretnym protokołem testowania stosowanym przez francuskich regulatorów, a nie z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa".

"Od momentu wprowadzenia go w 2020 roku, iPhone 12 został certyfikowany i uznany za spełniający lub przewyższający wszystkie obowiązujące na świecie przepisy i normy dotyczące promieniowania" - podkreśla Apple.

Po dyskusjach i na prośbę ANFR, Apple zapewniło, że w ciągu kilku dni zostanie wydana aktualizacja dla iPhone'a 12. Pisał on tym w piątek m.in. były francuski minister gospodarki cyfrowej, Jean-Noel Barrot:

Francuski regulator przygotowuje się do szybkiego przetestowania nadchodzącej aktualizacji, "która ostatecznie dostosuje model do europejskich standardów obowiązujących we Francji" i pozwoli Apple wznowić sprzedaż, jeśli testy będą pomyślnie zakończone.

Zobacz: Black Adam

Co warte odnotowania, wstrzymanie sprzedaży nastąpiło tego samego dnia, w którym Apple zaprezentowało iPhone 15 i iPhone 15 Pro, najnowsze wersje kultowego smartfona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ