Finmap pozyskuje milion euro finansowania. To pierwsza inwestycja SMOK Ventures w ukraiński startup

Finmap - założyciele
Finmap - założyciele, fot. materiały prasowe
Finmap to narzędzie do zarządzania przepływami pieniężnymi dla przedsiębiorstw. Finansowanie przeznaczone zostanie na marketing i lokalizację serwisu w krajach ekspansji (Polsce i Turcji), wzmocnienie obecności w anglojęzycznych i hiszpańskojęzycznych państwach oraz rozszerzenie zespołu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Głównym inwestorem został fundusz SMOK Ventures. Do rundy dołączył również czeski fundusz inwestycyjny Presto Ventures - będący głównym inwestorem w poprzedniej rundzie - firma inwestycyjna Capital Genetics ze Słowenii oraz Petr Baron, CEO Tbi Bank.

Obecnie ponad 2500 biznesów wykorzystuje Finmap w codziennym zarządzaniu finansami. W ciągu ostatniego roku liczba zagranicznych użytkowników serwisu zwiększyła się trzykrotnie, jednak to ukraińscy przedsiębiorcy nadal stanowią przeważającą część klientów - 64 proc.

- Pomimo ciągłych wyzwań nadal rozwijamy firmę i skalujemy ją w innych państwach. Naszą misją jest pomóc przedsiębiorcom lepiej zrozumieć własny biznes, za pomocą niewymuszonego produktu, lepiej i efektywniej realizującego codzienne kwestie związane z zarządzaniem cashflow, niż tabelki w Excelu. Obserwujemy pozytywną tendencję co do obecności Finmap w Europie Środkowej. Aktywnie dodajemy integracje z lokalnymi bankami i umacniamy relacje partnerskie. W ciągu ostatniego roku udało nam się ponad dwukrotnie zwiększyć liczbę użytkowników - mówi Oleksandr Solovei, współzałożyciel Finmap.

Finmap - jak działa

Głównym produktem Finmap jest serwis w chmurze i aplikacja na iOS, która pomaga przedsiębiorcom w prosty i wygodny sposób prowadzić rachunkowość finansową - zarówno firmową, jak i prywatną. Właściciele biznesów mają bieżący podgląd na to, co dzieje się z pieniędzmi w ich firmie, mogą unikać luk finansowych i podejmować właściwe decyzje. W aplikacji dostępne są integracje z ponad 2800 europejskimi bankami, serwisem PayPal, Wise, Revolut, ApiXDrive, Fondy oraz możliwość zarządzania swoim portfelem z kryptowalutami. Dla użytkowników z Ukrainy dostępne są integracje z PrivatBank, monobank, PUMB, import wyciągów z Alfa Bank i Raiffeisen Bank Aval. W najbliższej przyszłości firma planuje dodanie opcji wystawiania faktur.

- W Finmap udało nam się połączyć potężną funkcjonalność z łatwym w obsłudze interfejsem, szczególnie ważnym i cenionym przez przedsiębiorców, którym zależy na czasie. Cieszymy się, że dodatkowe zasoby i wsparcie pomogą nam w rozszerzeniu tej "potężnej prostoty" na nowych rynkach - komentuje Dmytro Dubilet, współzałożyciel Finmap.

W 2022 roku odbyła się prezentacja własnej aplikacji od Finmap na iOS, pozwalającej na szybkie i wygodne wprowadzanie danych i zarządzanie osobistymi środkami przedsiębiorcy. Jest to dopełnienie wersji komputerowej serwisu, całkowicie kompatybilne z kontem użytkownika. W najbliższej przyszłości firma planuje wypuścić również wersję na Android.

Pierwsze inwestycje - w postaci dotacji państwowej - Finmap otrzymał w 2020 roku. Ukraiński fundusz startupów (USF) przekazał projektowi dofinansowanie w wysokości 50 tys. dol.

- Poznałem zespół Finmap w 2021 roku, zaraz po przeprowadzeniu początkowej rundy finansowania, gdy pragnęli zdobyć cały świat. Potem nastąpił się atak rosji na Ukrainę, utrata dochodów, więc musieli zaczynać praktycznie od zera. Byłem pod wrażeniem wytrwałości Oleksandra i całego zespołu Finmap, jak szybko przeprowadzili restrukturyzację w firmie i skupili się na rozwijaniu jej na rynkach zagranicznych. Uważam, że rozwiązania, jakie proponuje Finmap, są obecnie wyjątkowo aktualne dla wszystkich małych i średnich firm na świecie, troszczących się o własne cashflow. Dokładamy w SMOK.vc wszelkich starań, by wspierać ukraińskich przedsiębiorców, nawiązując kontakt pomiędzy Europą Środkową i Wschodnią, a Doliną Krzemową. Jesteśmy dumni, że w ramach tej misji stoimy na czele obecnej rundy inwestycyjnej dla Finmap - wyjaśnia Borys Musielak, współzałożyciel SMOK Ventures.

Petr Baron, CEO TBI Bank, po raz pierwszy zainwestował w projekt w roku 2022 i kontynuuje swoje wsparcie w nowej rundzie: - Inspiruje mnie ten zapał i pasja, jakie założyciele Finmap zachowują na każdym etapie rozwoju biznesu i z jakimi stawiają czoła wyzwaniom. Rosną równolegle z projektem i nie zamierzają spoczywać na dotychczasowych osiągnięciach. W ciągu ostatniego roku Finmap wykazał się niesamowitym rozwojem i adaptacyjnością produktu, co po raz kolejny dowodzi, jak ważne jest zarządzanie finansami, i jak bardzo ten temat jest aktualny dla biznesu w Europie - tłumaczy przedsiębiorca.

- W dzisiejszych czasach, pełnych wyzwań, miliony przedsiębiorców na świecie jest porzuconych, mierzących się z brakiem podstawowej kontroli nad swoimi finansami. W Finmap dostrzegliśmy irmę, która ma olbrzymi potencjał zastosowania innowacyjnych technologii, by ułatwić te codzienne zmagania, a dodatkowo jest napędzana przez zaangażowany zespół, który nie ustąpi przed dosłownie żadnym niepowodzeniem. Jesteśmy wdzięczni i bardzo podekscytowani tą wspólną drogą - podsumowuje Andraž Grahek, partner zarządzający w Capital Genetics.

Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła również na Finmap. W kwietniu 2022 Ivan Kaunov, współzałożyciel i Head of Growth firmy, został zmobilizowany do szeregów Zbrojnych Sił Ukrainy jako oficer rezerwy. Obecnie znajduje się w jednostce wywiadu lotniczego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ