Facebook Marketplace pozwalał użytkownikom sprzedawać wycofane produkty dla niemowląt

Marketplace Facebooka może oferować niewłaściwe pr
Marketplace Facebooka może oferować niewłaściwe produkty / Fot. Solen Feyissa, Unsplash.com
Meta Platforms nie robi wystarczająco wiele, aby zapobiec sprzedaży wycofanych produktów, w tym niebezpiecznych artykułów dla niemowląt na swoim Marketplace na Facebooku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czterech członków Kongresu napisało list do dyrektora generalnego Meta Platforms, Marka Zuckerberga, twierdząc, że działania jego firmy naraziły bezpieczeństwo publiczne. Wygląda na to, że Meta nie podjęła działań w odpowiedzi na kilka listów i tysiące federalnych wniosków o usunięcie ofert wycofanych produktów - napisano w liście.

"Niedopełnienie przez Metę obowiązku zapobiegania umieszczaniu wycofanych produktów na sprzedaż na jej platformie doprowadziło do narażenia Państwa użytkowników i ich dzieci na ryzyko zakupu i użycia produktu, który uznano za stanowiący poważne ryzyko obrażeń i potencjalnej śmierci" - głosi list, odnosząc się do amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC).

Produkty odpowiedzialne za ponad 100 zgonów niemowląt

Ustawodawcy w liście wskazali na dwa konkretne wycofane produkty dla niemowląt, które według nich były oferowane na sprzedaż na Facebook Marketplace: Fisher-Price Rock 'n Play Sleepers oraz leżaczki dla noworodków firmy Boppy Company. Produkty te były odpowiedzialne za ponad 100 zgonów niemowląt - podaje CPSC.

CPSC, która wysłała wnioski o usunięcie, publicznie wezwała sprzedawców w czerwcu do zaprzestania umieszczania na sprzedaż wycofanych produktów dla niemowląt na internetowych platformach handlowych.

Internetowe rynki mają niewiele regulacji rządowych, co pozwala firmom takim jak Meta ustalać własne zasady dla swoich platform. Marketplace na Facebooku firmy Meta, jedna z najpopularniejszych witryn w stylu pchlego targu, twierdzi, że zakazuje oferowania przedmiotów takich jak broń, narkotyki i wycofane produkty. Niemniej jednak sprzedający te towary znaleźli sposoby, aby omijać moderatorów na platformie. Dodajmy, że gdy produkt trafi już do serwisu, potem trudno go wycofać i ocenić, że coś z nim nie tak. Kupujący i sprzedający negocjują bezpośrednio ze sobą w celu wymiany używanych mebli, gadżetów i innych produktów.

Rzecznik firmy Meta powiedział: "Podobnie jak na innych platformach, na których ludzie mogą kupować i sprzedawać towary, zdarzają się przypadki świadomej lub nieświadomej sprzedaży wycofanych towarów na Marketplace. Traktujemy tę kwestię poważnie i gdy znajdujemy oferty naruszające nasze zasady, usuwamy je".

Zobacz też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ