EEC Magenta inwestuje w ChallengeRocket ponad 3 mln złotych

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Fundusz EEC Magenta dokonał kolejnej inwestycji. Kwota 3,2 mln zł zasiliła wrocławski start-up ChallengeRocket.com – platformę, która łączy specjalistów m.in. z branży IT z pracodawcami. To już trzecia inwestycja funduszu w ostatnich pięciu miesiącach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestycja w ChallengeRocket.com jest finansowana z dwóch funduszy wchodzących w skład EEC Magenta: Funduszu Starter, inwestującego w projekty na wczesnym etapie rozwoju, a także największego w Polsce funduszu typu Corporate Venture Capital, służącego finansowaniu bardziej dojrzałych firm. 

Fundusz EEC Magenta posiadał w swoim portfolio dotychczas dwa start-upy: platformę zarządzającą procesami firmowymi TakeTask, która została wsparta kwotą ok. 2 mln zł, a także firmę Reliability Solutions, zajmującą się tworzeniem systemów diagnostyki predykcyjnej w nowoczesnym przemyśle, którą z kolei wsparto kwotą 13 mln zł. Platforma ChallengeRocket.com jest trzecią spółką, w którą zainwestował EEC Magenta. Wszystkie dotychczasowe inwestycje wpisują się w strategię Funduszu, która opiera się na finansowaniu rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji oraz zwiększania wydajności przedsiębiorstw. 

Zapotrzebowanie na usługi

W skali globalnej rośnie zapotrzebowanie na programistów. O specjalistów IT walczą już światowe gospodarki. Rosnący deficyt wykwalifikowanej kadry to efekt tworzenia całkowicie nowych infrastruktur, związanych na przykład z przemysłowym internetem rzeczy lub integracją energetyki rozproszonej. Wyzwanie stanowi także zarządzanie osadzonymi w nich danymi. W efekcie przed koniecznością cyfryzacji stają również te przedsiębiorstwa, które nie były dotychczas kojarzone z rozbudowanymi działami IT. Pozyskanie talentów z tej branży jest trudnym i kosztownym procesem, który stanowi poważną barierę w rozwoju organizacji. Żeby zwrócić uwagę kandydatów, firmy mocno stawiają na budowanie wizerunku pracodawcy pierwszego wyboru. To szczególnie ważne wśród specjalistów branży IT, ponieważ aż 68 proc. z nich stanowią kandydaci pasywni, czyli osoby, które nie przeglądają ofert, ale są otwarte na ciekawe propozycje wyzwań oraz oferty przekazywane przez portale networkingowo-rekrutacyjne.

Platforma buduje społeczność i ułatwia rekrutację

Platforma ChallengeRocket.com jest narzędziem skierowanym zarówno do studentów i absolwentów, jak i pracowników działów HR i rekrutacji dużych przedsiębiorstw. Jej celem jest zbudowanie internetowej społeczności talentów na bieżąco rozwijających swoje umiejętności techniczne. ChallengeRocket.com organizuje cykliczne wyzwania-konkursy dla użytkowników platformy. Na podstawie zaproponowanych rozwiązań identyfikowane są ich umiejętności. Trzonem innowacji jest moduł AI talent analytics automatycznie budujący profil kompetencyjny osób korzystających z narzędzia. W ten sposób tworzona jest baza zweryfikowanych specjalistów, z której mogą bezpośrednio rekrutować departamenty HR. 

Na platformie organizowane są także wyzwania, nad którymi patronat obejmują konkretne firmy prowadzące rekrutacje. Prezentowane zadania są dostosowywane do specyficznych potrzeb kadrowych tych organizacji. Atutem ChallengeRocket.com jest zastosowanie sztucznej inteligencji, dzięki czemu rozwiązania proponowane przez użytkowników nie muszą być ręcznie weryfikowane przez ekspertów z firm zatrudniających. 

- Pracodawcy w Polsce i za granicą wykorzystują naszą platformę zarówno do bezpośredniego pozyskiwania najlepszych kandydatów, jak i budowania wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem formuły „wyzwań online”, sprawdzających kompetencje w różnych dziedzinach wiedzy – obecnie głównie w obszarze związanym z nowymi technologiami, analizą danych, naukami inżynieryjnymi i programowaniem – komentuje Tomasz Florczak Co-founder & CTO, ChallengeRocket.com. 

Narzędzie zwiększa też efektywność rekruterów.

 - To nowa technika pozwalająca istotnie ulepszyć kluczowe wskaźniki działów HR jak liczba i jakość pozyskiwanych kandydatów, a także średni koszt i czas na zamknięcie otwartej pozycji – dodaje Paweł Kwiatkowski Co-founder & CEO, ChallengeRocket.com. 

ChallengeRocket.com jest już obecne na rynkach europejskich. Środki pozyskane od Funduszu EEC Magenta zostaną przeznaczone na dalszy komercyjny rozwój platformy, wsparcie sprzedaży, wejście na rynek brytyjski i amerykański, a także na dalsze prace R&D. Klientami ChallengeRocket.com są korporacje, m.in. amerykański gigant technologiczny nVidia, banki jak ING i Santander, PZU, Asseco, ale także uniwersytety i firmy z sektora publicznego.

- ChallengeRocket.com, pomimo stosunkowo krótkiej obecności na rynku, odznacza się efektywną strukturą organizacyjną, pozwalającą skupić się założycielom firmy na kwestiach strategicznych. To start-up, który trafnie zdiagnozował problem występującej na rynku luki kompetencyjnej i zaproponował rozwiązanie, które sprawdziło się w praktyce biznesowej. Organizacja posiada już doświadczenie w pracy z korporacjami, również na rynkach międzynarodowych. Z tego powodu Fundusz EEC Magenta zdecydował się na dokonanie inwestycji w kwocie 3,2 mln zł właśnie w ChallengeRocket.com – komentuje Rafał Małecki, Partner w EEC Ventures. ChallengeRocket.com ma już w swoim dorobku wiele znaczących nagród, przyznawanych m.in. podczas gali ABSL, European Start-up Days czy wyróżnienie w kategorii Startup Session Elite na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Firma wygrała też międzynarodowy konkurs Facebook Global Challenge, co niewątpliwie jest argumentem przemawiającym za słusznością poczynionej przez nas inwestycji – dodaje.

Grupa EEC Ventures zarządza funduszami venture capital o łącznej kapitalizacji 210 mln zł. Fundusz EEC Magenta specjalizuje się w finansowaniu cyfryzacji energetyki, przemysłu oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Funduszem zarządzają Rafał Małecki, Voytek Siewierski i Konrad Sitnik. Partnerzy posiadają bogate doświadczenie na polskim, europejskim i amerykańskim rynku venture capital i private equity. Zespół współpracuje ze sobą od ponad 12 lat i ma na koncie szereg udanych transakcji. EEC Magenta jest największym polskim funduszem CVC utworzonym przez EEC Ventures wspólnie z PFR Ventures, NCBR oraz TAURON Polska Energia w ramach programu PFR NCBR CVC.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY