EBOR da 50 mln euro na inwestycje w mieszkania na wynajem. Beneficjentem firma Resi4Rent

Inwestycja mieszkaniowa w Warszawie
Inwestycja mieszkaniowa w Warszawie
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował o udzieleniu finansowania w wysokości 50 mln euro na budowę portfela mieszkań na wynajem przez firmę Resi4Rent. To pierwsze finansowanie EBOR dla sektora PRS w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Finansowanie udzielane jest w ramach programu EBOR Resilience and Livelihoods Framework, którego celem jest wspieranie Ukrainy oraz państw dotkniętych skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kredyt zostanie wykorzystany na rozwój i obsługę portfela mieszkań w abonamencie i będzie koncentrował się na realizacji nowych inwestycji w miastach, które przyjęły największą liczbę ukraińskich uchodźców, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź i Poznań. 

Europejskie pieniądze na mieszkania na wynajem

– Vlaho Kojakovic, dyrektor EBOR ds. nieruchomości i turystyki, powiedział: Polska potrzebowała innowacyjnego rozwiązania, aby złagodzić presję na rynku mieszkaniowym i jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się je stworzyć. Podmioty oferujące mieszkania na wynajem, takie jak Resi4Rent, zapewniają szybką podaż nowych lokali w krótkim czasie. Nasz bank będzie współpracował również z władzami krajowymi i lokalnymi w celu zwiększenia podaży przystępnych cenowo mieszkań państwowych i prywatnych, w tym poprzez odblokowanie odpowiednich, niewykorzystanych gruntów. Takie podejście ma na celu złagodzenie nie tylko obecnego silnego popytu na mieszkania, ale także trwającego od dawna niedoboru mieszkań dla polskich obywateli i mieszkańców.

Resi4Rent posiada obecnie 3000 lokali w abonamencie w 11 lokalizacjach: w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie. W 2023 roku firma planuje oddanie 1.110 lokali w Warszawie i Wrocławiu. Do 2025 roku Resi4Rent zbuduje portfolio 10.000 mieszkań w abonamencie. Napływ do Polski ogromnej liczby imigrantów z dotkniętej wojną Ukrainy sprawił, że potrzeba znalezienia własnego dachu nad głową nabrała nowego znaczenia i jednocześnie uwypukliła deficyt mieszkań na polskim rynku najmu. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie podaż dostępnych mieszkań zmniejszyła się o ponad połowę, a obecna luka mieszkaniowa szacowana jest, w zależności od źródła, na ok. 2 do nawet 2,5 mln lokali. W reakcji na kryzys związany z wojną, w grupie lokatorów Resi4Rent pojawiło się znacznie więcej klientów z zagranicy, dla których ta forma usługi jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim bezpieczna. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej obcokrajowcy stanowili łącznie ok. 1/4 klientów Resi4Rent, obecnie jest to już ponad 1/3 lokatorów. Największa liczba obywateli Ukrainy zamieszkuje najnowsze inwestycje Resi4Rent: Kraków Bonarka – ponad 37% czy Warszawa Woronicza – ponad 35% lokatorów. 

Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent podkreśla: Chociaż EBOR i Resi4Rent działają w innych obszarach okazuje się, że na poziomie wyznawanych wartości mamy ze sobą wiele wspólnego. W Resi4Rent tworzymy nową wartość na rynku inwestycji mieszkaniowych, promujemy przyjazny dla społeczeństwa i środowiska model mieszkania w abonamencie, dbamy o podnoszenie standardów i profesjonalizację rynku najmu i zakwaterowania. Klienci Resi4Rent pochodzą z całego świata i reprezentują różne grupy etniczne, wykształcenie, tożsamości płciowe, narodowości, języki, kultury i przekonania. Chcemy tworzyć dla nich miejsca, w których każdy może poczuć się u siebie. Cieszymy się, że EBOR, który w swojej polityce finansowania stawia na odpowiedzialne i zrównoważone podmioty oraz inwestycje odpowiadające na potrzeby współczesnych społeczeństw dostrzegł nasze działania i dzięki przyznanemu finansowaniu wsparł plany rozwoju Resi4Rent w Polsce.

Rafał Ryba, dyrektor finansowy Resi4Rent, dodaje: Wsparcie finansowe Resi4Rent to pierwsza transakcja EBOR na polskim rynku PRS. To wynik zaufania i wiary w perspektywy i możliwości rozwoju tego sektora oraz Resi4Rent jako lidera na tym rynku. Jest to bardzo dobry sygnał dla całego sektora PRS, którego rozwój jest obecnie bardzo ważny dla rozładowania trudnej sytuacji mieszkaniowej w Polsce, a który boryka się z ograniczonym dostępem do finansowania. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ