Czy zielone paliwa są tam, gdzie były telefony komórkowe 20 lat temu?

Eksperci zwracają uwagę na taniejącą technologię, elektrolizery oraz panele fotowoltaiczne czy magazyny energii.
Eksperci zwracają uwagę na taniejącą technologię, elektrolizery oraz panele fotowoltaiczne czy magazyny energii. / Fot. Freepik
Już dwie polskie gminy – Barwice i Grzmiąca na Pomorzu Zachodnim – wyraziły zainteresowanie rozwojem instalacji wodoru i e-metanolu na swoim terenie. Obie gminy podpisały list intencyjny z European Energy w celu rozpoczęcia badania możliwości realizacji projektu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Z drugiej strony, popyt na e-metanol w branży żeglugowej, transportowej, chemicznej i tworzyw sztucznych został potwierdzony podpisanymi umowami odbioru przez światowych liderów, takich jak Maersk, Grupa LEGO, Novo Nordisk, Circle K. Chodzi tu o e-metanol, który wkrótce będzie produkowany w zakładzie w Kasso w Danii, należącym do European Energy oraz Mitsui & Co. Ltd. Łączna zdolność produkcyjna tego zakładu to ponad 40 000 ton rocznie. Warto zaznaczyć, że każdy pojazd można łatwo dostosować do e-metanolu, który zastępuje paliwo kopalne bez konieczności zmiany silnika i bez utraty jego pojemności. Czy to przyszłość całego sektora transportu, w tym także polskiej motoryzacji?

– European Energy i Mitsui & Co. Ltd są na drodze do ukończenia budowy największego na świecie zakładu produkcji e-metanolu w Kasso w Danii. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych projektów w krajach europejskich, a także w Ameryce Łacińskiej i Australii. – mówi Robert Adamczewski Head of the Development, European Energy Polska.

Polska ma ogromny potencjał do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Może stać się ona kluczowym elementem naszej przyszłej infrastruktury energetycznej o dużym znaczeniu dla rozwoju naszej gospodarki i polskich firm, które muszą konkurować na rynkach globalnych. W szczególności produkcja zielonych paliw, takich jak wodór, e-metanol, syntetyczne paliwo lotnicze z wykorzystaniem morskiej energetyki wiatrowej, będzie w stanie zdekarbonizować inne polskie sektory gospodarki, które trudno zelektryfikować tylko zieloną energią elektryczną. Według ekspertów dziś jest najlepszy moment do inwestycji w gospodarkę wodorową.

– Kluczowe wnioski z raportu dotyczącego zapotrzebowania na zielony wodór do 2030 roku wskazują, że całkowite zapotrzebowanie na wodór RFNBO w 2030 roku może wynieść około 227 000 ton w scenariuszu bazowym i 250 000 ton w scenariuszu rozszerzonym. Jeśli ktoś chce inwestować w e-metanol i wodór, to wydaje się, że dziś jest na to najlepszy moment. Jeśli to prześpimy, to będziemy musieli za to dużo zapłacić, gdyż ta technologia będzie w kolejnych latach rozwijać się w szybkim tempie. Warto użyć tu porównania do telefonu komórkowego – jak on dziś wygląda i na co pozwala, a jak wyglądał 20 lat temu.. – mówi Michał Niewiadomski, Klub Energetyczny.

– Nie wyobrażam sobie, aby inwestycje (CAPEX) o wysokości 20 mld zł na 1 GW mocy miałyby być w przyszłości wyłączane, ponieważ nie będziemy w stanie zaabsorbować całej energii. W tym momencie jedną z alternatyw do magazynowania energii jest elektrolizer, do produkcji zielonych paliw z chwilowych nadwyżek energii produkowanych przez morskie farmy wiatrowe. – dodaje Arkadiusz Sekściński wiceprezes w Fundacji Wind Industry Hub.

Produkcja zielonych paliw syntetycznych to przyszłość

– Produkcja zielonych paliw syntetycznych to przyszłość i kluczowy element transformacji energetycznej. EBOR jest na to przygotowany, mając już dwa projekty finansujące produkcję zielonego wodoru w Uzbekistanie i Egipcie, a w tym miesiącu udzielił też kredytu na inwestycje w biopaliwa na Ukrainie. Dlatego uważnie obserwujemy rozwój polityki, a także postęp technologiczny, koszty kapitałowe i wymagane inwestycje. EBOR jest jednym z wiodących inwestorów instytucjonalnych w Polsce. Od rozpoczęcia działalności w Polsce w 1991 roku, bank zainwestował ponad 14 miliardów euro w 529 projektów. Ogółem około 75 proc. kwoty ubiegłorocznych inwestycji przeznaczono na projekty związane z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, w tym odnawialne źródła energii, recykling e-odpadów i zielone instrumenty finansowe. – zaznacza Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

  Eksperci zwracają uwagę na taniejącą technologię, elektrolizery oraz panele fotowoltaiczne czy magazyny energii. To wszystko – według nich – musi się złożyć na przyspieszenie tempa rozwoju obszaru produkcji zielonych paliw w oparciu o moce z morskiej energetyki wiatrowej.

   Także instytucje finansowe są gotowe na finansowanie projektów innowacyjnych w obszarze transformacji energetycznej. Przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wskazują, ze już dziś projekty związane z zieloną energią i recyklingiem stanowią znaczną część portfela inwestycyjnego banku.

   Sprawdź także: Bridgio, międzynarodowy akcelerator technologiczny dla startupów przemysłowych, uruchamia program pre-akceleracyjny

    Kryptowaluty: Blisko 80 mld dolarów padło łupem oszustów od 2022 r. Jak się chronić?

    Kryptowaluty: Blisko 80 mld dolarów padło łupem oszustów od 2022 r. Jak się chronić?

    Nieustannie słyszymy w mediach o kolejnych zuchwałych próbach oszustw internetowych. Złodzieje stają się coraz bardziej wyrafinowani, wykorzystując do swoich celów najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym tzw. deepfake. Wykorzystanie tej technologii przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło w 2024 roku o 245%, w porównaniu z rokiem poprzednim.

    ZOBACZ RÓWNIEŻ