ChatGPT pomoże w rozwoju szczepionek. Jest umowa z Moderną

Moderna, fot. Shutterstock
Moderna, fot. Shutterstock
Moderna wdraża narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI. Jak informują przedstawiciele koncernu, ChatGPT już teraz pomaga w pracach nad rozwojem szczepionek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Moderna oraz OpenAI ogłosiły rozpoczęcie stałej współpracy, która ma na celu wspólne tworzenie innowacji. Wizją tego partnerstwa jest transformacyjny wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość biznesu i sektora opieki zdrowotnej. 

ChatGPT podbił serca koncernu farmaceutycznego

Organizacje rozpoczęły swoją współpracę na początku 2023 roku, kiedy to Moderna uruchomiła własną wersję ChatGPT, zwaną mChat, stworzoną na bazie API OpenAI. Od momentu debiutu, mChat zdobyła zaufanie ponad 80% pracowników firmy, co znacząco przyspieszyło adaptację kultury opartej na AI i doprowadziło do implementacji ChatGPT Enterprise wraz z jego zaawansowanymi funkcjami, takimi jak dogłębne analizy, generowanie obrazów oraz GPT. Te technologie są obecnie zintegrowane ze wszystkimi działami biznesowymi Moderny – od działu prawnego, poprzez badania i produkcję, aż po sprzedaż – i są specjalnie dostosowane do roli asystentów wspierających pracowników firmy, personalizując wsparcie. Dzięki tym narzędziom, które stanowią dziś rozszerzenie zespołu, Moderna może realizować swoją misję oddziaływania na ludzi poprzez technologię mRNA.

T- ak jak wprowadzenie komputera osobistego w latach 80. odmieniło sposób, w jaki pracujemy i żyjemy, tak samo AI zmierza do radykalnej zmiany naszego codziennego życia – a OpenAI odgrywa kluczową rolę w tej transformacji. Nasze organizacje podzielają wspólne wartości i są pionierami w badaniach, przesuwającymi granice możliwości technologii, aby napędzać przemiany - powiedział Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderny. 

- Moderna ma ambitne plany wprowadzenia na rynek wielu produktów w najbliższych latach, a współpraca z firmami takimi jak OpenAI jest kluczowa dla naszej zdolności do skalowania i maksymalizowania wpływu na pacjentów. Moderna jest liderem, który umożliwia wszystkim swoim pracownikom wykorzystanie AI do rozwiązywania złożonych problemów," dodał Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI. "Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z Moderną, aby wprowadzać nowe generacje leków dla pacjentów, którzy ich potrzebują - dodaje.

Od kilku miesięcy, kiedy to Moderna wprowadziła ChatGPT Enterprise, firma zainstalowała ponad 750 GPT, które wspomagają automatyzację i zwiększają wydajność. Wśród nich znajduje się Dose ID GPT, które korzysta z zaawansowanych funkcji analizy danych ChatGPT Enterprise do oceny optymalnej dawki szczepionki, wybranej przez zespół prowadzący badanie kliniczne. Dose ID stosuje standardowe kryteria wyboru dawki, podaje uzasadnienia, odwołuje się do swoich źródeł i tworzy wykresy przedstawiające kluczowe wnioski. To pozwala na szczegółową analizę prowadzoną przez ludzi, ale ze wsparciem sztucznej inteligencji, z naciskiem na bezpieczeństwo i optymalizację dawki szczepionki przed dalszymi badaniami w zaawansowanych fazach klinicznych.


Czym zajmuje się Moderna

Moderna rozwija technologie mRNA. Przez ponad dziesięć lat działalności, Moderna opracowała wiele leków, w tym jedną z pierwszych i najbardziej efektywnych szczepionek przeciw COVID-19. Dzięki platformie mRNA, Moderna rozwija terapie i szczepionki na choroby zakaźne, immuno-onkologię, rzadkie choroby i choroby autoimmunologiczne. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ