Balcerowicz ocenia "babciowe": Takie obietnice to lekceważenie ludzi

balcerowicz
Leszek Balcerowicz, fot. shutterstock.
Czy program "babciowe" zaproponowany przez Platformę Obywatelską będzie dobrym rozwiązaniem? Zdaniem Leszka Balcerowicza, byłego premiera, takie rozwiązanie może przyczynić się do dalszego obciążenia budżetu państwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Babciowe" to propozycja świadczenia w wysokości 1500 zł miesięcznie dla matek, które chcą szybciej wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

"Babciowe" - na czym polega

Politycy Platformy Obywatelskiej uważają, że dzięki temu bonusowi kobiety zyskają rozwiązanie promujące ich decyzje o wcześniejszym powrocie na stanowisko. Jak zaznaczył Donald Tusk, przewodniczący PO, dodatkowe pieniądze można przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem np. dla babci czy opiekunki.

Pomysł ma też pomóc pracującym młodym matkom, które z powodu okresu ciąży i obowiązków macierzyńskich odczuwają skutki zbyt długiego wyłączenia z branży. W założeniu program miałby zabezpieczyć ich pozycję zawodową.

500 plus nie spełniło swojego zadania

Jednak Leszek Balcerowicz podkreśla, że taki program wymaga olbrzymich nakładów budżetowych, których nie ma w kasie państwa. Dodaje też, że przed wprowadzeniem nowych dodatków socjalnych trzeba przeprowadzić analizę na podstawie doświadczeń innych krajów oraz próbki statystycznej w Polsce, aby zobaczyć, czy takie rozwiązanie rzeczywiście przyniesie założony rezultat.

Były szef Banku Centralnego wspomina tutaj program 500 plus, który miał zwiększyć liczbę dzieci, a w rzeczywistości nie przyniósł oczekiwanych efektów.

Czytaj dalej: Envirly rozpoczyna współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju [TYLKO U NAS]

Traktowanie wyborców "jak idiotów"

Przewodniczącego rady Forum Obywatelskiego Rozwoju  jest również sceptyczny wobec innych obietnic wyborczych, takich jak podwyżki w budżetówce. Zaznacza, że każdy rozsądny wyborca musi pytać, skąd weźmie się na to pieniądze i pamiętać, że w końcu właśnie z kieszeni podatnika lub z banku centralnego.

W rozmowie z portalem Money.pl Balcerowicz wypowiedział mocne słowa:

- Wszystkie propozycje, które nie podają sposobu finansowania proponowanych podarków, są w gruncie rzeczy traktowaniem wyborców jak idiotów - stwierdził. – Jeżeli ktoś proponuje prezenty z budżetu, w którym jest rosnący deficyt, i nie mówi, skąd weźmie pieniądze, to - mówiąc może delikatniej - lekceważy ludzi – komentował propozycję Platformy Obywatelskiej.

Rosnące zadłużenie kraju

Według Balcerowicza budżet państwa może sfinansować nowe programy socjalne tylko kosztem rosnącego zadłużenia kraju, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdaniem ekonomisty, lepszym pomysłem jest wprowadzenie reform strukturalnych, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i poprawią sytuację finansową państwa.

Leszek Balcerowicz jest ekspertem w dziedzinie ekonomii i polityki gospodarczej. Jego zarządzanie finansami państwa jest z jednej strony bardzo doceniane nie tylko w kraju, ale i na świecie, z drugiej potępiane ze względu na to, że reformy jego autorstwa postawiły wielu Polaków w obliczu wykluczenia finansowego.

Czytaj dalej: Społeczna Kaffka w Krakowie. Nietypowa kawiarnia połączyła Rafała Sonika i Artura Czepczyńskiego

ZOBACZ RÓWNIEŻ