400 mln złotych na ratowanie kultury. Powstaje Fundusz Wsparcia Kultury

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Fundusz Wsparcia Kultury to kolejne działanie pomocowe rządu kierowane do artystów. 400 mln złotych otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branża rozrywkowo-kulturalna od początku pandemii narzekała na działania rządu dotyczące ich interesów. Nie były une uwzględniane w żadnym z etapów tzw. "odmrożenia gospodarki", brakowało jasnych komunikatów dotyczących chociażby organizacji koncertów. - Może w końcu premier oraz polski rząd uświadomią sobie, że ta branża to jedno z najważniejszych kół zamachowych gospodarki. To 3,5 proc. rodzimego PKB, więcej niż rolnictwo czy górnictwo! - apelował na łamach "My Company Polska" Piotr Orlicz-Rabiega, szef i organizator festiwalu Audioriver.

W końcu zaczęły pojawiać się rządowe inicjatywy. Jednym z nim był program "Kultura w sieci", w ramach ktorego przekazano 80 mln złotych na organizację wydarzeń kulturalnych w Internecie, a ponad 6 tysięcy twórców otrzymało zapomogi o wartości 11 mln złotych. Choć program spotkał się z raczej pozytywnym przyjęciem, nie zabrakło też dziwnych decyzji - na czele z przeznaczeniem blisko 100 tys. złotych dla Justyny Steczkowskiej na koncert online.

W oderwaniu od państwowej pomocy branża zaczęła organizować się sama. Chyba najgłośniejszą inicjatywą okazała się akcja "Otwieramy koncerty", którą poparli najważniejsi polscy muzycy, a która postulowała stworzenie Tarczy Koncertowej. Pomysłodawcy rządali m.in. dopłaty do co drugiego biletu na koncert (skoro co drugie miejsce ma być wolne), przedłużenia postojowego i zwolnienia z ZUS, a także wakacji kredytowych leasingu dla scenotechniki.

Teraz wicepremier Piotr Giliński zapowiedział powołanie Funduszu Wsparcia Kultury. Jak zapowiadają przedstawiciele ministerstwa kultury, program "pozwoli artystom i twórcom dalej pracować i ze spokojem planować zawodowe działania na najbliższe miesiące". W oficjalnym komunikacie czytamy, że o wsparcie będą mogły ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca w okresie od 12 marca do 30 grudnia 2020 roku. Instytucje kultury mogą liczyć na rekompensatę do 40 proc., a NGO-sy i chociażby agencje organizujące koncerty - do 50 proc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ