Zmiany w polityce WhatsApp: Płatne kopie zapasowe danych już od grudnia

Zmiany w polityce WhatsApp: Płatne kopie zapasowe danych już od grudnia
Fot. shutterstock.
Wkrótce użytkownicy komunikatora WhatsApp doświadczą istotnej zmiany w korzystaniu z usługi. Jak informuje serwis telepolis.pl, od grudnia br. za przechowywanie kopii zapasowych w chmurze Google Drive będzie trzeba płacić. Ta zmiana oznacza koniec bezpłatnego przechowywania danych, które dotychczas było standardem dla milionów użytkowników na całym świecie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do tej pory WhatsApp oferował swoim użytkownikom bezpłatne magazynowanie kopii zapasowych zawierających zapisy czatów i przesyłane pliki na Google Drive. Od grudnia jednak Google, właściciel popularnego komunikatora, wprowadzi standardowy limit bezpłatnego przechowywania danych na poziomie 15 GB. Oznacza to, że za każde dodatkowe miejsce w chmurze użytkownicy będą musieli uiścić opłatę. Podobne rozwiązanie Google wprowadziło w skrzynce mailowej Gmail - tam rozwiązanie się sprawdziło i wiele osób zdecydowało się dopłacić firmie za możliwość przechowywania danych - dzięki temu nie muszą usuwać treści i mają pewność, że w razie potrzeby będą mogli wyszukać cenne informacje sprzed lat.

Polska inwestycyjnym eldorado? Rekordowa liczba fuzji i przejęć

Ceny i opcje subskrypcji WhatsApp: Jakie będą koszty?

Użytkownicy WhatsApp będą mieli do wyboru trzy opcje subskrypcji, różniące się pojemnością przechowywania: 100 GB, 200 GB i 2 TB. Cena za najmniejszy pakiet wyniesie 8,99 zł miesięcznie (tak samo jak w przypadku skrzynki mailowej Gmail). Alternatywą dla płacenia abonamentu będzie regularne usuwanie zapisów rozmów i plików przesyłanych przez WhatsApp - czytamy w komunikacie Google.

Zmiana wprowadzona zostanie w grudniu i początkowo dotknie użytkowników wersji beta WhatsAppa. Pozostali użytkownicy aplikacji będą zobowiązani do płacenia za przechowywanie kopii zapasowych ponad limit 15 GB od początku 2024 roku.

Co to oznacza dla użytkowników WhatsAppa?

Ta decyzja może znacząco wpłynąć na sposób, w jaki ludzie korzystają z WhatsAppa. Bezpłatna komunikacja pozostaje, ale wymóg płacenia za dodatkową przestrzeń do przechowywania danych może skłonić wielu do poszukiwania alternatywnych rozwiązań lub do częstszego czyszczenia swoich archiwów rozmów.

Stawić czoła wyzwaniom. Najlepsze polskie medtechy 2023

Rynek Komunikatorów w Obliczu Zmian

Zmiana polityki WhatsAppa może również wpłynąć na konkurencyjność na rynku komunikatorów. Użytkownicy poszukujący alternatywnych, darmowych opcji magazynowania danych mogą zwrócić się ku innym aplikacjom.

Wprowadzenie opłat za przechowywanie kopii zapasowych w WhatsAppie to znacząca zmiana w strategii firmy. Użytkownicy muszą przygotować się na nowe warunki korzystania z usługi, co może oznaczać zarówno dodatkowe koszty, jak i konieczność adaptacji do nowych realiów korzystania z popularnego komunikatora. Wielu z nich czeka decyzja, jakie przesłane zdjęcia i filmy usunąć z pamięci apliklacji. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X