W Warszawie powstanie centrum medyczne leczące marihuaną. Inwestycja Tar Heel Capital Pathfinder

Dariusz Adamusiński, twórca Centrum Medycyny Konop
Dariusz Adamusiński, twórca Centrum Medycyny Konopnej, fot. materiały prasowe
W III lub IV kwartale br. w Warszawie wystartuje stacjonarna placówka Centrum Medycyny Konopnej. W firmę zainwestował fundusz Tar Heel Capital Pathfinder.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz venture buildingowy Tar Heel Capital Pathfinder stawia na medyczną marihuanę i wspólnie z partnerami rozpoczyna budowę Centrum Medycyny Konopnej (CMK),  wyspecjalizowanego centrum medycznego zajmującego się terapią medyczną marihuaną. Na czele CMK stoi Dariusz Adamusiński, menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży medyczno-farmaceutycznej. CMK uzyskała wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą i właśnie rusza z komercyjną sprzedażą usług.

Centrum Medycyny Konopnej inwestuje w Warszawie

Centrum Medycyny Konopnej oferuje usługi medyczne dla pacjentów, których schorzenia mogą podlegać terapii medyczną marihuaną. Klinika będzie działać w modelu hybrydowym, przede wszystkim jako placówka wirtualna, ale również stacjonarna. Dzięki usługom telemedycznym dostęp do oferty CMK będą mieli pacjenci z całej Polski - poprzez wizyty wideo przeprowadzane online będą mogli skonsultować swoje problemy zdrowotne z lekarzami specjalistami współpracującymi z CMK, którzy będą dobierać najbardziej odpowiednią dla nich terapię opartą o zastosowanie konopi. 

- Chcemy dostarczać najwyższej jakości usługi i zapewniać profesjonalną, pełnozakresową opiekę osobom szukającym ulgi w codziennym cierpieniu. Konopie indyjskie mają szerokie właściwości lecznicze i wykazują pozytywny wpływ na terapię wielu schorzeń. Charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i stosunkowo niewielkim odsetkiem działań niepożądanych. Mogą być wykorzystywane w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia, m.in. towarzyszącego zespołowi napięcia przedmiesiączkowego, neuropatycznego, migrenowego, jak również przy leczeniu nerwic, padaczki, bezsenności, łagodzeniu nudności i wymiotów, np. pojawiających się przy terapii onkologicznej, a także jako lek uzupełniający w leczeniu spastyczności mięśni w stwardnieniu rozsianym, chorobie Leśniowskiego-Crohna czy endometriozie – mówi Dariusz Adamusiński, prezes zarządu CMK.

Myszy i ludzie, czyli eksperyment Calhouna

Inwestycja wystartuje w 2021 roku

Otwarcie pierwszej i zarazem głównej placówki stacjonarnej CMK, która zlokalizowana będzie w Warszawie, zaplanowane jest na Q3-Q4 2021. Docelowo klinika, oprócz sieci własnych obiektów, chce również posiadać listę placówek partnerskich w których przyjmować będą wyspecjalizowani lekarze współpracujący z CMK.

- Dostosowujemy terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta i monitorujemy efektywność leczenia. Każdy z naszych pacjentów ma swojego opiekuna, który sprawuje nadzór nad terapią, rekomenduje działania podnoszące jej efektywność, może też w zależności od potrzeb skierować pacjenta na konsultację z lekarzem specjalistą (np. onkologiem, gastroenterologiem, czy neurologiem) – mówi lek. Magdalena Nita, nauczyciel akademicki WUM, ekspert ds. medycznych CMK. 

W Polsce medyczna marihuana jest legalna od listopada 2017 r., jednak według ekspertów rynek jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju. 

- Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych kręgach medyczna marihuana może wciąż wydawać się kontrowersyjna, dlatego naszą misją jest również edukacja społeczeństwa i kształtowanie tego rynku. Wierzymy, że dzięki fundamentom naukowym, podejściu opartemu na dowodach (tzw. evidence-based medicine), a także autorytetowi lekarzy odejdziemy od stereotypów i dostarczymy nową jakość w obszarze radzenia sobie z bólem. Budujemy świadomość związaną z konopiami jako alternatywną terapią i współpracujemy z międzynarodowymi instytucjami badawczymi oraz placówkami naukowymi. Będziemy rozbudowywać naszą działalność również o badania kliniczne – dodaje Kamil Sabatowski, członek zarządu CMK wspierający budowę placówki z ramienia Tar Heel Capital Pathfinder.

Szacunkowo w 2020 r. sprzedaż marihuany medycznej w Polsce była 4-krotnie większa niż roku poprzedzającym, a jej wartość wyniosła ok. 12 mln zł. Zgodnie z szacunkami firmy Prohibition Partners, brytyjskiej firmy konsultingowej tworzącej opracowania o globalnym rynku cannabis, do 2028 r. wartość rynku medycznego bazującego na konopiach może wzrosnąć niemal 100-krotnie i wynieść nawet 2 mld EUR.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ