W Polsce powstanie urządzenie do terapii ran. Algorytm kluczem do sukcesu

WARMIE
WARMIE, fot. materiały prasowe
Spółka WARMIE rozpoczęła prace nad pompą i-NPWT, przeznaczoną do zwiększenia efektywności leczenia ran. Będzie to znacznie udoskonalona wersja obecnie stosowanych na rynku urządzeń. Poznaniacy na ten cel otrzymali dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Producent znanego urządzenia służącego do ciągłego monitorowania temperatury ran i ciała tym razem rozpoczął pracę nad wyprodukowaniem pompy i-NPWT. Ma ona być wyposażona w inteligentne oprogramowanie przeznaczone do zwiększenia efektywności procesu leczenia ran. To będzie pierwszy tego typu polski produkt.

– Stosowanie terapii podciśnieniowej jest coraz powszechniejsze, bo wchodzi ona do wielu dziedzin medycyny. Dlatego to dobry moment na wprowadzenie nowego produktu, nie tylko w skali rynku polskiego, który – mimo szybkiego rozwoju – wciąż jest stosunkowo mały, ale w kontekście innych krajów UE – mówi prof. Tomasz Banasiewicz, kierownik projektu.

Na świecie jest wiele rozwiązań przeznaczonych do terapii podciśnieniowej ran. Ich ilość wskazuje na rosnące potrzeby pacjentów i lekarzy w tym zakresie. Głównymi producentami są duże korporacje amerykańskie i europejskie.

– Polski produkt będzie się wyróżniał na światowym rynku algorytmem proponującym parametry terapii na podstawie wprowadzonych danych wejściowych. Urządzenie będzie też miało integrowaną możliwość płukania ran i będzie monitorowało jej środowisko – komentuje Piotr Piątek z zarządu spółki WARMIE.

Według relacji zarządu spółki, pompa o tak szerokim spektrum może konkurować z innymi produktami z tej gamy. Zespół zamierza połączyć wiele odseparowanych dotychczas od siebie funkcjonalności, używając nowoczesnych form telekomunikacji. Dodatkowo urządzenie będzie umożliwiało zdalny monitoring pacjenta, np. powracającego do zdrowia po zabiegu w warunkach domowych.

– Wierzymy, że szeroki zakres ustawień zapewni nam przewagę nad znanymi do tej pory rozwiązaniami. Obserwujemy konkurencję i jej produkty. To pozwala nam na wynajdowanie nisz, które możemy ulepszyć, a dzięki szybkiemu procesowi decyzyjnemu – od razu wdrożyć. Nie obawiamy się konkurencji, ale ją szanujemy i uczymy się od niej, by nie popełniać kluczowych błędów – dodaje Piątek.

Na realizację tego celu spółka otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w wysokości około 2,5 mln zł. Ta suma wystarczy na przeprowadzenie odpowiednich prac przemysłowych, eksperymentalnych i przedwdrożeniowych. Całkowita wartość projektu to 3,5 mln zł.

– Oprócz rozpoczętych prac, obecnie przymierzamy się do pozyskania kolejnej rundy finansowania w wysokości 1 mln euro, która będzie przeznaczona na rozwój i komercjalizację projektu pompy. Jesteśmy na etapie nawiązywania rozmów z funduszami i inwestorami, którzy byliby w stanie zainwestować odpowiednie środki w nasz projekt – informuje członek zarządu WARMIE.

Biorąc pod uwagę zaawansowanie projektu i wdrożenie do seryjnej produkcji, zespół WARMIE przewiduje, iż dodatkowe finansowanie na ww. poziomie wystarczy, by doprowadzić do komercjalizacji urządzenia. Środki w tej wysokości znacząco przyspieszą dalszy rozwój. Ponadto startup już teraz szuka partnerów biznesowych. Chce nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami oferującymi np. opatrunki do podciśnienia, by zwiększyć dostępność nowego produktu.

– Urządzenia do leczenia metodą podciśnieniową są już używane w państwowych szpitalach, klinikach i prywatnych ośrodkach leczenia. Naszym celem jest upowszechnienie terapii w warunkach domowych. Niezbędne do tego jest jej zautomatyzowanie i dodanie nadzoru postępu leczenia w czasie rzeczywistym, by lekarz miał pełną kontrolę, a pacjent – poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia Piątek.

Produkt będzie mógł być sprzedawany szpitalom, klinikom i przychodniom, gdy uzyska certyfikat wyrobu medycznego i certyfikatu ISO 13485. Sprzedaż zostanie uruchomiona po zakończeniu certyfikacji, czyli w I kwartale 2024 roku.

– Najpierw sprzedaż będzie nastawiona na rynek europejski, gdzie leczenie podciśnieniowe jest już zbadane i potwierdzone klinicznie. Chcąc wdrożyć wyrób medyczny poza granicami UE, będziemy musieli ponownie go certyfikować, zgodnie z wymaganiami konkretnych krajów. Po Europie będą nas interesowały rynki wschodzące, takie jak Indie. Już teraz poważnie patrzymy na Afrykę, Bliski Wschód i Południową Amerykę. I uważamy, że to dość realny cel – podsumowuje Piotr Piątek.

TOP 10 - najlepsze polskie medtechy

WARMIE znalazło się w naszym zestawieniu najlepszych polskich medtechów. Lista jest dostępna TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ