UiPath wejdzie na giełdę. To będzie udany debiut!

Daniel Dines, szef UiPath / Fot. UiPath.com Daniel Dines, szef UiPath / Fot. UiPath.com
UiPath to firma zajmująca się automatyzacją procesów biznesowych. Złożyła prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, informując że zamierza wejść na giełdę NYSE pod symbolem PATH.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma wypracowała 607,6 mln dol. przychodu za poprzedni rok, czyli o 81% więcej niż w 2019 r. Do tego straty netto spadły z 519,9 mln dol. w 2020 r. do 92,3 mln dol. w 2021 r.

Zobacz: Reklama Apart

UiPath wykorzystuje sztuczną inteligencję i szereg algorytmów do tworzenia "robotów programowych", które pozwalają firmom na automatyzację powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Celem jest odciągnięcie ludzi od tego typu aktywności i umożliwienie im skupienia się na rzeczach, które przynoszą firmie większą wartość.

Daniel Dines, szef UiPath, przyznał, że Covid-19 zwiększył potrzebę firm na automatyzację. Wiele organizacji, chcąc sprostać wyzwaniom w pandemii, musiało zoptymalizować działalność i postawiło na technologię do automatyzacji wielu zadań i procesów. 

Sprawdź: Tencent

Inwestorzy również dostrzegli, że UiPath odnosi coraz większe sukcesy i jest jedną z tych firm, która rozwija się o wiele szybciej dzięki pandemii. W lutym br. spółka stała się jedną z najcenniejszych prywatnych firm technologicznych w USA, pozyskując kolejne 750 mln dol. od inwestorów i osiągając tym samym wycenę 35 mld dol. 

Warto dodać, że na liście jednorożców, którą od lat prowadzi i aktualizuje firma CB Insights, firma UiPath zajmuje obecnie 6. miejsce. Wyżej są tylko Instacart (39 mld dol.), Didi Chuxing (62 mld dol.), SpaceX (74 mld dol.), Stripe (95 mld dol.) oraz Bytedance (140 mld dol.). Ranking liczy już ponad 600 firm. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY