Tusk i Kołodziejczak zapowiadają program 100 dni dla Polskiej wsi

pomidory
Czy pomysł na "lokalne półki" m.in. z warzywami od lokalnych dostawców, PiS ukradł opozycji? Fot. shutterstock.
Donald Tusk (przewodniczący KO) i Michał Kołodziejczak (lider Agrounii) piętnują decyzję PiS o obniżeniu stóp procentowych w ramach podarunku dla wyborców. Przy okazji zapowiedzieli wprowadzenie pakietu rozwiązań dla polskiej wsi w ramach "100 konkretów" na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej po wygranych wyborach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej (PO), wypowiedział się na temat niedawnej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego. Według niego, ta decyzja będzie miała skutki proinflacyjne i opóźni zniknięcie inflacji z życia Polaków oraz ze sklepów mimo deklaracji Adama Glapińskiego, który tego samego dnia stwierdził, że niniejszym "unieważnia wysoką inflację".

Problemy z importem żywności z Ukrainy

Jak relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl Donald Tusk pokazał list skierowany do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego i ogłosił plany Michała Kołodziejczaka, lidera Agrounii, na wyjazd do Brukseli w celu rozwiązania problemu niekontrolowanego napływu różnych produktów żywnościowych z Ukrainy. Tusk wyraził zaniepokojenie, że polscy producenci rolni mogą stać się ofiarami tej sytuacji.

Twórcy Oshee mają nowy pomysł na biznes. W firmę zainwestował Michał Sołowow

Niezadowolenie z handlu i zagranicznych korporacji

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii skrytykował ekspansję sieci handlowych wyczerpującą dla polskich przedsiębiorców a także zbyt pobłażliwą politykę PiS wobec zagranicznych korporacji. Wyraził obawy, że firmy sprowadzają z Ukrainy nie tylko zboże, ale także ziemniaki, marchew, cebulę i wypierają polskie produkty z rynku, co ma negatywny wpływ na polskich rolników i producentów.

"Kwestia 'lokalnych półek' PiS

Kandydujący z list Koalicji Obywatelskiej Michał Kołodziejczak odniósł się do postulatu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dotyczącego wprowadzenia obowiązkowych "lokalnych półek" w sklepach spożywczych.

Rządząca partia idzie na wybory z pomysłem na to, by minimum 2/3 owoców, warzyw, pieczywa, mięsa i produktów mlecznych pochodziło od lokalnych producentów. Choć nie znamy jeszcze szczegółów tego rozwiązania, Kołodziejczak stwierdził, że PiS wdraża programy wymyślone wcześniej przez opozycję.

- Nasza skuteczność (...) przejawia się w tym, że wprowadzają (chodzi o PiS - red.) nasze programy. To że robią to w nieudolny sposób i nie mówią o szczegółach, to jest jedno, ale tutaj nasza skuteczność broni się sama - mówił Kołodziejczak na temat postulatu "lokalnych półek".

"Niszczenie polskiego handlu przez PiS"

Lider Agrounii zarzucił PiS niszczenie polskiego handlu i obronę drobnego handlu. Podkreślił, że małe sklepy upadają, a supermarkety rosną w siłę, co jest sprzeczne z deklaracjami PiS. Kołodziejczak oskarżył zagraniczny kapitał o wyzyskiwanie polskiego rynku i wyzyskiwanie zarówno rolników, jak i konsumentów.

Pakiet rozwiązań dla polskiej wsi

Tusk i Kołodziejczak zapowiedzieli wprowadzenie pakietu rozwiązań dla polskiej wsi w ramach "100 konkretów" na pierwsze 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej. Szczegóły tych rozwiązań nie zostały jeszcze ujawnione. Jednak w najbliższych dniach możemy się spodziewać rozwinięcia tematu.

Allegro wprowadza tańsze przesyłki z... Pocztą Polską. Półkilogramowa paczka za 4 zł