Tłum ludzi zastygł na Dworcu Centralnym. To symboliczna akcja Fundacji ERBUD

Flashmob Fundacji Erbud
Flashmob Fundacji Erbud / Fot. materiały prasowe
Zamrożenie, wycofanie, wewnętrzna blokada przed wejściem w dorosłe życie – na taki problem wśród podopiecznych domów dziecka uwagę chciała zwrócić Fundacja ERBUD, która zorganizowała nietypowy happening na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Równo o 12:00 w południe, w hali głównej Dworca Centralnego prawie 40 osób zastygło w bezruchu na znak solidarności z wychowankami domów dziecka. Każda osoba miała maskę z wizerunkiem nieistniejącego chłopca, który wygenerowała sztuczna inteligencja jako syntezę twarzy ponad setki podopiecznych Fundacji Erbud. Akcja trwała równe 18 minut – to liczba symbolizująca pełnoletność, Dworzec Centralny był natomiast symbolem wyruszenia w drogę. Oprócz pracowników ERBUDu i wolontariuszy Fundacji akcję wsparli m.in. Katarzyna Bujakiewicz, Damian Michałowski i Maciej Musiał, a także przechodnie, którzy chętnie dołączali do happeningu.

- Nazywamy to w Fundacji „syndromem zamrożenia”, czyli paraliżującym strachem przed dorosłością i usamodzielnieniem wśród naszych podopiecznych. Od lat pomagamy im jak możemy, ale to grupa całkowicie nieobecna w dyskursie publicznym. Wszyscy wspieramy chętnie małe dzieci, tymczasem one przecież dorastają. Nie rozpływają się gdzieś w powietrzu, tylko mają olbrzymi problem, by się usamodzielnić i normalnie funkcjonować w społeczeństwie: znaleźć pracę, mieszkanie, założyć rodziny. Tym flashmobem w centrum stolicy chcieliśmy nagłośnić ten temat – mówi inicjatorka akcji, prezeska Fundacji ERBUD Lucyna Grzeszczak.

Wg danych GUS w 2022 roku placówki opiekuńcze-wychowawcze (tzw. domy dziecka) opuściło 2 077 wychowanków powyżej 18 roku życia. Brak odpowiedniego przygotowania sprawia, że wracają oni do rodzin i dysfunkcyjnego środowiska. Celem nadrzędnym projektu na Dworcu Centralnym była zbiórka 1,5 proc. podatku dla Fundacji ERBUD oraz podpisanie petycji Fundacji Dobrych Inicjatyw o nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. 

Fundacja ERBUD - działalność

Fundacja ERBUD od 2015 r. wspiera wychowanków domów dziecka u progu dorosłości. Funduje korepetycje, psychoterapie, prawa jazdy czy leczenie ortodontyczne, by budować u dzieci pewność siebie. Realizuje autorskie programy, także dla wychowawców domów dziecka, oraz akcje specjalne, jak np. coroczną olimpiadę sportową Gracze Roku – w grudniu wzięła w niej udział ponad setka dzieci z całej Polski. Co roku w wakacje odbywa się w firmie ERBUD rajd rowerowy „Tour de ERBUD”, w którym każdy przejechany przez pracownika kilometr przeliczany jest na realne pieniądze, którymi spółka zasila konto Fundacji ERBUD. W 2023 r. podczas akcji zebrano ponad 100 tys. zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ