Terapeuta w zegarku

Twórcy PredictWatch
Twórcy PredictWatch, fot. materiały prasowe
Stworzona przez Macieja Skorko spółka PredictWatch proponuje aplikację, która ma na celu pomoc osobom uzależnionym w utrzymaniu abstynencji, zapobieganiu powrotom do szkodliwych nawyków, ostrzeganie o problemie jeszcze przed wejściem w nałóg, a nawet wspieranie w rozsądnym korzystaniu z używek.

Maciej Skorko ma napięty grafik, ale stresu po nim nie widać. Jego telefon wibruje co chwila, a wywiad próbują nam przerwać liczni rozmówcy. Startuper nie traci czasu, mówi szybko, z informatyczną precyzją, chociaż język technologii umie przełożyć na ludzkie emocje. Pomimo doświadczenia, nie stracił radości badacza. Widać to szczególnie wtedy, gdy mówi o efektach badań, które przeszły jego najśmielsze oczekiwania. Nic dziwnego, że tyle osób próbuje się z nim skontaktować. W końcu apka, którą stworzył razem z dr hab. Mateuszem Golą, pomaga użytkownikom znaleźć drogę do życiowego spełnienia.

Wypełnić pustkę

Twarde narkotyki, alkohol, leki psychotropowe, marihuana, nikotyna, kompulsywne oglądanie pornografii, zatracenie w kupowaniu, jedzeniu, grach komputerowych. Wszystkie uzależnienia łączy wspólny wzór zachowań. Czasem nie potrafimy utrzymać trzeźwości czy abstynencji, mimo ogromnej woli walki z nałogiem. Badania potwierdzają, że nawet 60–80 proc. (w zależności od rodzaju nałogu) zrywających z uzależnieniem, wraca do szkodliwych przyzwyczajeń w ciągu dwóch lat od odstawienia. Często nie wiemy, dlaczego złamaliśmy dane sobie przyrzeczenie. Za sprawą dwóch naukowców z IP PAN technologia przychodzi nam jednak z odsieczą.

Maciej Skorko tłumaczy, że uzależnienia często zastępują nam różne braki. – Wypełniamy nimi pustkę, której nie potrafimy zaakceptować. Kiedy skutecznie uda nam się pokonać nałóg, zazwyczaj spełnia się to, co...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2023 (90)

Więcej możesz przeczytać w 3/2023 (90) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ