Shein triumfuje: Potrójny wzrost zysków i ambitne plany giełdowe

Shein otworzy sklep stacjonarny w Polsce.
Shein otworzy sklep stacjonarny w Polsce. / Fot. shutterstock.
W roku 2023 chińska platforma e-commerce Shein zaskoczyła rynek finansowy, notując trzykrotny wzrost zysku netto, osiągając imponujące 2 miliardy euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ten niebywały wzrost stawia firmę w znacznie lepszej sytuacji niż szwedzką markę H&M, pozostawiając ją za za sobą w wyścigu o największe zyski w branży odzieżowej. Choć Shein wciąż ustępuje hiszpańskiemu gigantowi Inditex, właścicielowi Zary, który może pochwalić się zyskiem netto na poziomie 5,4 miliarda dolarów, to ma przed sobą dobre perspektywy na doścignięcie europejskiego tygrysa tekstylnego. 

Rekordowe przychody wyznaczają nowe cele

Zeszłoroczny przychód Shein, szacowany na 45 miliardów dolarów, według doniesień Financial Times, podkreśla dynamiczny rozwój firmy i jej dominującą pozycję w branży e-commerce. Tak imponujące wyniki nie tylko potwierdzają skuteczność modelu biznesowego Shein, ale także otwierają drzwi do realizacji dalszych ambitnych celów, w tym wejścia na nowojorską giełdę.

Shein triumfuje: Potrójny wzrost zysków i ambitne plany giełdowe

Mimo ogromnego sukcesu i jasno zarysowanych planów debiutu giełdowego, Shein napotyka na pewne przeszkody. Amerykańscy prawnicy wzywają Komisję Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych do wstrzymania IPO do czasu wyjaśnienia zarzutów dotyczących potencjalnego wykorzystywania pracy przymusowej. Te oskarżenia rzucają cień na dalsze plany ekspansji firmy - podkreśla portal wiadomoscihandlowe.pl.

Shein warta już 66 miliardów dolarów

W odpowiedzi na rosnące wyzwania, Shein podjęła decyzję o przeniesieniu swojej siedziby głównej z Nankinu do Singapuru. Ta strategiczna zmiana, ogłoszona w listopadzie, jest krokiem w kierunku ułatwienia procesu IPO, jak sugeruje portal wiadomoscihandlowe.pl. Wartość firmy, szacowana na 66 miliardów dolarów, pokazuje, że Shein nie zamierza ustępować w planach rozwojowych.

Alarmujące dane GUS: Deficyt finansów publicznych niebezpiecznie wysoki

Przyszłość Shein na rynku globalnym

Odkrycie danych finansowych przez Shein ma za zadanie rozwiać wątpliwości odnośnie do rentowności sprzedaży po konkurencyjnych cenach. Firma, założona w 2008 roku, już udowodniła swoją zdolność do konkurencji na globalnym rynku odzieżowym, oferując produkty, które przyciągają uwagę konsumentów na całym świecie wyróżniając się niskimi cenami. Koszt artykułów Shein wywołuje spore kontrowersje wśród europejskich odpowiedników firmy, którzy skarżą się na "psucie rynku" czy "zbyt duże ułatwienia dla chińskich firm w wysyłce produktów z Chin zagwarantowanych przez UE". Jednak na wzmożonej konkurencji wygrywają klienci, którzy mają szansę kupić ubrania w niższych cenach. Marki odzieżowe coraz częściej pogłębiają wyprzedaże, oferują rabaty, bo zdają sobie sprawę z pomniejszenia majętności swoich klientów m.in. poprzez inflację i zwiększone koszty życia.

Dłuższe życie, niższe emerytury - ZUS ujawnia nowe prognozy

Co dalej dla chińskiego giganta?

Z uwagi na potężny wzrost zysków i plany związane z wejściem na giełdę w Nowym Jorku, Shein stoi przed szansą dalszego umacniania swojej pozycji na rynku globalnym. Jednakże, firma będzie musiała stawić czoła wyzwaniom regulacyjnym i etycznym, aby móc realizować swoje ambitne cele. Sukces Shein pokazuje jednak, że nawet w obliczu potencjalnych przeszkód, determinacja i innowacyjność mogą prowadzić do spektakularnego wzrostu i rozwoju.