Reakto dołącza do programu PAŻP. Powstaną drony "szybkiego reagowania"

Reakto
Wojciech Stawiarski, prezes zarządu Reakto, fot. mat. prasowe
Krakowski startup Reakto weźmie udział w projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) – Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę. Program ma na celu optymalizację rozwiązań na rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Program zakłada także wdrożenie elektronicznych usług dla przedsiębiorców i operatorów BSP na terenie miasta Lublin i gminy Jastków. Pierwsze loty w obrębie tego obszaru (120 km2) zaplanowane są na III kwartał 2023 r. Projekt współfinansuje UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Docelowo Reakto ma w planach wyjście na rynki europejskie.

Reakto stworzy drony dla firm

Reakto to firma tworząca system szybkiego reagowania dla agencji ochrony oraz ich klientów - indywidualnych i biznesowych. Spółka rozwija autorską technologię półautonomicznych, a docelowo autonomicznych lotów patrolowych i interwencyjnych za pomocą dronów. Środki na rozwój spółki pochodzą z zeszłorocznej kampanii crowdfundingu udziałowego, a ramach której Reakto pozyskało od inwestorów 1,5 mln zł.

- Miło mi poinformować, że przez konsorcjum miasta Lublin i gminy Jastków zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie ,,Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę’’. Chcemy mieć realny wpływ na powstawanie innowacyjnych i zaawansowanych technologii zarządzania lotnictwem bezzałogowym w Polsce. To ważna inicjatywa, która daje szansę na usprawnienie procesów administracyjnych i wdrożeniowych dla branży dronowej w naszym kraju - mówi Wojciech Stawiarski, prezes zarządu Reakto.

- To doskonała okazja do rozwinięcia wachlarza usług i możliwości operacyjnych naszej sieci przed planowaną na przyszły rok ekspansją zagraniczną - dodaje prezes Reakto.

Projekt Zaawansowane loty BSP na szeroką skalę jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Program powstał w wyniku konkursu 3 Obszary, którego organizatorem były Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwo Infrastruktury. 

Drony. Jak je wykorzystać?

- Najważniejszą korzyścią dla przedsiębiorstw zajmujących się technologiami bezzałogowych statków powietrznych będzie możliwość sprawdzenia ich rozwiązań w środowisku rzeczywistym. Unaocznienie możliwości i zdolności technologicznych powinno skutkować skróceniem drogi do potencjalnych inwestorów i wypracowanie wewnętrznych procedur w kontakcie z Instytucjami - mówi Kamil Chrzan, dyrektor LDT Lublinensis Dron Transport, kolejny uczestnik projektu. - Przedsiębiorcy i urzędy, chcący korzystać z usług dronowych, zyskają wizerunek prekursorów wdrażania ekologicznego i wielofunkcyjnego środka transportu. W ujęciu biznesowym zyskają nowy sposób dotarcia do klienta - dodaje.

Chęć współpracy przy projekcie zgłosiło łącznie 18 gmin, spośród których, do drugiego etapu przystąpiło 8, a wyłoniono 3, w tym miasto Lublin i gminę Jastków.

- Zgodnie z harmonogramem projektu zakładany termin wdrożenia usługi to trzeci kwartał 2023 r. Do tego czasu głównymi zadaniami w ramach działań będzie instalacja przez PAŻP infrastruktury technicznej w zgłoszonej lokalizacji oraz zaprojektowanie przestrzeni powietrznej na potrzeby lotów bezzałogowych statków powietrznych na tym terenie - informuje Krzysztof Buczyński z Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. - Teren zgłoszony do projektu to 120 km2, z czego ok. 10 proc. to północno-zachodnia część Lublina, a 90 proc. to teren obejmujący praktycznie cały obszar administracyjny gminy Jastków. Wybór tej lokalizacji podyktowany był wytycznymi konkursu, które ograniczały możliwości realizacji usługi na terenach silnie zurbanizowanych o wysokiej gęstości zaludnienia - dodaje Krzysztof Buczyński.

Reakto zakłada, że w momencie rozpoczęcia lotów w ramach projektu spółka będzie już obecna ze swoimi usługami także w kilku innych miastach. Jednocześnie zarząd firmy liczy, że możliwość bezpośredniej współpracy z PAŻP przyczyni się do komercjalizacji usługi Reakto na europejską skalę.

Globalna wartość rynku dronów w segmencie zastosowań cywilnych w okresie 2017 – 2026 szacowana jest na blisko 73,5 mld USD. Udział Polski to rząd wielkości 3,3 mld zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ